Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

46Autor: Jerzy Zamkiewicz

Tam, gdzie niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie ścieków z gospodarstw domowych do wspólnego systemu kanalizacji, stosuje się przydomowe przepompownie ścieków. Kompletna przepompownia dostarczana jest do odbiorcy wraz z pełnym wyposażeniem, które zapewnia jej pracę w trybie automatycznym.

Odpływ z pionów kanalizacyjnych przez przyłącze, powinien znajdować się zawsze powyżej najwyższego poziomu ścieków w miejscu ich odbioru (kanalizacja, lokalna oczyszczalnia). Często warunek ten nie może być spełniony przez całą instalację kanalizacyjną, a tylko przez jej część. Do takich miejsc należą pomieszczenia położone niżej niż przykanaliki grawitacyjnie odprowadzające ścieki do przewodu zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, np. piwnice, sutereny itp. lub pomieszczenia, w których pierwotnie nie były przewidziane urządzenia sanitarne. Ścieki trzeba również przepompować w przypadku znacznych różnic w poziomie terenu, lub położenia budynku w dużej odległości od miejskiej czy osiedlowej sieci kanalizacyjnej. Wtedy w pobliżu budynku lub zespołu budynków, lokalizuje się centralną pompownię, wyposażoną w pompy z urządzeniami rozdrabniającymi.

 
Zasady doboru i instalowania przepompowni ścieków

Już na etapie projektu należy przewidzieć miejsce usytuowania przepompowni. Pozwoli to w przyszłości na prawidłową eksploatację instalacji. Montaż przepompowni powinien być wykonany zgodnie z normą PN-EN 12050-1:2002. Jeśli przepompownia ma być w wybudowanym już budynku, to należy tak poprowadzić instalacje, wykonać nieckę i dobrać pozostałe urządzenia, aby nie było możliwe zalanie budynku i cofnięcie się fekaliów z sieci. Przepompownia w budynku usprawnia prace serwisowe, natomiast zainstalowana na zewnątrz sprawia, że nie słychać hałasu w obiekcie oraz nie czuć nieprzyjemnego odoru ścieków podczas prac konserwacyjnych.

Na rynku oferowane są przepompownie do zainstalowania wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Ich podstawowymi elementami składowymi są:

 
Układy sterujące stosowane w przepompowniach mogą przeprowadzać automatycznie diagnostykę pracy pomp oraz zapisywać wszelkiego rodzaju zakłócenia w ich funkcjonowaniu. Efektem tego może być wszczęcie alarmu w przypadku przeciążenia silnika lub zaniku napięcia w sieci zasilającej. Urządzenia sterujące pracą pompowni mogą również zaalarmować eksploatatora w przypadku przekroczenia alarmowego poziomu ścieków, przegrzania stojana silnika pompy, błędu sygnału zwrotnego pompy lub awarii czujnika poziomu.

 
Zalety przepompowni:

 
Krajowe nowe rozwiązanie konstrukcyjne zlokalizowane wewnątrz budynku i w ich otoczeniu wg Normy PN-EN- 12050-1

Pneumatyczna przepompownia ścieków EPP jest pierwszym polskim urządzeniem do tłoczenia ścieków sprężonym powietrzem. Przepompownia jednocześnie tłoczy i napowietrza ścieki. Stanowi ona kompletne, w pełni zautomatyzowane urządzenie, które spełnia zharmonizowaną normę europejską PN-EN 12050-1.

 

 
Czytaj więcej w PI 3/2013. Kup go