Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Zuzanna Łepkowska

 

PI 2013-06-46-1 mZapewnienie ochrony akustycznej od dźwięków generowanych przez techniczne wyposażenie budynku jest jednym z ważniejszych zadań architekta przy ustalaniu wytycznych dotyczących ścianek instalacyjnych, projektanta instalacji – przy wyborze odpowiednich systemów instalacyjnych oraz wykonawcy – przy praktycznym zastosowaniu przyjętych rozwiązań na budowie.

 

Wymagania ochrony akustycznej odnoszące się do sypialni, pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych rosną wraz z zapotrzebowaniem na spokój, maksymalne odseparowanie się od sąsiadów. Właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym wymaga możliwie najwyższej ochrony przed hałasem, tak aby zapewnić sobie i swojej rodzinie najwyższy poziom komfortu. Wykonawca i developer są z kolei zainteresowani maksymalnym obniżeniem kosztów inwestycji. I w tym momencie zaczyna się właściwy problem. Ponadto na tym etapie nie są przedstawiane konkretne wymagania ochrony przed hałasem.

 

Wymagania DIN 4109

W krajach wysoko rozwiniętych obowiązują pewne standardy określone w lokalnych normach, np. w Niemczech norma DIN 4109. Stawia ona wymagania dla elementów konstrukcji budynku, takich jak ściany, stropy i dla źródeł hałasu we wszystkich instalacjach (wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych itp.). Fragmenty tabel 3 i 4 z normy DIN 4109 przedstawione są w tabeli 1 i 2.

 

PI 2013-06-46-2

 

PI 2013-06-46-3

 

Norma DIN 4109 nakłada na projektanta obowiązek zadeklarowania w projekcie, jaki standard budynku (czy parametry standardowe, czy pod- wyższone) zostaje założony, jak również określenia wymagań dla ścian instalacyjnych. Konieczne jest określenie wymagań dla podstawowych elementów mających wpływ na właściwą ochronę akustyczną. Należy brać pod uwagę:

Produkty, które nie mają potwierdzonych badań akustycznych, nie powinny być ani stosowane, ani projektowane w obiekcie o podwyższonych wymaganiach akustycznych.

Podczas odbioru należy zwrócić uwagę na to, czy zastosowano:

Ocenia się także, czy montaż został przeprowadzony w sposób prawidłowy (brak mostków akustycznych).

Uwaga! Zastosowanie przez wykonawcę tanich zamienników skutkuje tym, że przyjęte w projekcie założenia ochrony akustycznej nie zostaną dotrzymane.

 

O zaleceniach dla uczestników inwestycji można przeczytać w PI 06/2013. Kup go