envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Zuzanna Łepkowska

 

Jaki poziom hałasu generuje system kanalizacji wyciszonej w konkretnej sytuacji budowlanej? – Wbrew pozorom odpowiedź nie jest prosta. Co prawda producenci systemów rurowych podają w swoich materiałach wyniki badań z laboratoriów akustycznych niezależnych instytutów, jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

 

2013-07-43-1mPrzykład stanowiska pomiarowego firmy Geberit

 

Większość danych akustycznych dla systemów kanalizacyjnych, które są podawane przez producentów w materiałach technicznych, bazuje na warunkach laboratoryjnych, które znacznie różnią się od rzeczywistych. Dotyczy to przegród i stropów stanowiska pomiarowego oraz zastosowanych przez producentów zoptymalizowanych akustycznie systemów mocowania, które często nie są uchwytami systemowymi.

 

Co naprawdę ma znaczenie

Badając poziom hałasu emitowanego przez pion kanalizacyjny, należy wziąć pod uwagę dwa aspekty:

  • udział hałasu powietrznego ma znaczenie tylko w pomieszczeniu sanitarnym, czyli tam, gdzie znajduje się źródło hałasu;
  • w pomieszczeniu chronionym, czyli za ścianą pomieszczenia sanitarnego, znaczenie ma głównie hałas materiałowy, który przez obejmy przechodzi na konstrukcję budynku (rys. 1).

 

2013-07-42-2

Orientacyjny udział procentowy hałasu materiałowego i powietrznego

 

Jak wynika z badań, poziom hałasu w pomieszczeniach chronionych zależy głównie od jakości systemu mocowania oraz od izolacyjności akustycznej przegród budowlanych. Dopiero w następnej kolejności ma znaczenie to, jaki system rurowy został zastosowany.

Warto wiedzieć, że stanowisko do badań laboratoryjnych stosowane przez instytuty badawcze (rys. 2), którego budowę określa norma EN 14366, nie odpowiada warunkom rzeczywistym panującym w budynkach mieszkalnych. W budynkach tych ani ściana działowa, ani strop zwykle nie mają tak wysokich parametrów w zakresie izolacyjności akustycznej, jak w laboratorium. W związku z tym badania wykonane w laboratoriach nie dają odpowiedzi na pytanie, jaki poziom hałasu będzie rejestrowany w pomieszczeniu chronionym w warunkach rzeczywistych. Podawane przez producentów wyniki badań wykonanych zgodnie z normą EN 14366 dają jedynie możliwość porównania „rury z rurą”, czyli systemu rurowego z systemem rurowym, chociaż niestety nie zawsze tak jest.

Standardowa konfiguracja stanowiska zgodnie ze wspomnianą normą wygląda następująco (rys. 2):

  • cztery kondygnacje (włączając piwnice);
  • piwnice zaizolowane przed hałasem materiałowym;
  • odcinek uspokajający w piwnicy dł. 25 cm;
  • dwa mocowania na kondygnację;
  • ściana o masie 220 kg/m2;
  • pomiar wykonywany na parterze, za i przed ścianą;
  • przepływ laminarny: 0,5; 1,0; 2,0; 4,0 l/s (przepływ ciągły).

 

2013-07-42-1

Stanowisko pomiarowe wg EN 14366

 

(...)

 

O szkodliwych praktykach, polecanych rozwiązaniach, różnicach w warunkach pomiarów można przeczytać w Polskim Instalatorze nr 07-08/2013.

Kup go

 

pi