Artykuły tematyczne
ArCADIA-TERMOCAD 11
- Szczegóły
Dostępna jest już nowa wersja popularnego programu firmy INTERsoft do obliczeń cieplnych budynków: ArCADia-TERMOCAD.
https://www.intersoft.pl/cad/index.php?kat=certyfikat-energetyczny-audyt
Jak rozpocząć działalność w branży HVAC – krok po kroku
- Szczegóły
Branża ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji od lat, pomimo lepszych i gorszych okresów, cieszy się stabilnym wzrostem. Wpływ mają na to z pewnością takie czynniki jak polityka energetyczna Polski i Unii Europejskiej w kwestii odnawialnych i ekologicznych źródeł ciepła, upalne lata oraz coraz większa świadomość wśród inwestorów dotycząca kształtowania komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Z tego względu wielu przedsiębiorców działających w pokrewnych branżach budownictwa, energetyki, czy elektryki decyduje się na poszerzenie działalności właśnie o sektor HVAC. Podobnie liczne jest grono osób, które planują założenie nowej firmy realizującej usługi we wspomnianym zakresie. Jak zatem rozpocząć działalność w branży pomp ciepła, klimatyzacji oraz wentylacji? Jakie wymogi należy spełnić oraz jak organizacyjnie funkcjonuje branża?
Pompa ciepła gruntowa i powietrzna - porównanie kosztów eksploatacji. Z czego wynikają te różnice?
- Szczegóły
W artykule opisane zostało co to jest współczynnik COP pompy ciepła i od czego zależy. Pokazałam dlaczego koszty eksploatacyjne pompy ciepła gruntowej i powietrznej, przy tym samym systemie ogrzewania (podłogowym) są inne, z czego wynika różnica i jaka ona może być w ciągu roku, opierając się na symulacjach dla przykładowego budynku. Pokazałam koszty eksploatacyjne również dla innych źródeł ciepła w porównaniu z pompą ciepła.
Uzdatnianie wody dla przemysłu – dobór rozwiązań
- Szczegóły
Woda odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu procesach przemysłowych, od produkcji żywności i napojów, poprzez wytwarzanie leków i preparatów chemicznych, aż po energetykę czy motoryzację. Jej parametry mają zatem kluczowe znaczenie dla efektywności operacyjnej, jakości produktów końcowych oraz zgodności z normami regulacyjnymi. Jakiej wody potrzebuje przemysł? Kiedy konieczne jest jej uzdatnianie? Jakie metody uzdatniania wody powinny zostać zastosowane w konkretnych branżach? Mając na uwadze powyższe pytania, przedstawiamy przegląd najważniejszych aspektów dotyczących zastosowań wody w przemyśle oraz zarys istotnych kwestii związanych z koniecznością dostosowania jej właściwości do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Zawory bezpieczeństwa w instalacjach ogrzewczych. Część 3: praktyczne narzędzia doborowe
- Szczegóły
W poprzedniej części cyklu (Polski Instalator, 7-8/2024 (320), str.: 8-12, [1]) zaprezentowałem przykłady doboru zaworów bezpieczeństwa, dla wybranych urządzeń (kocioł wodny, wymiennik ciepła). Przykłady te opierały się na obliczeniach zgodnych z zalecanymi w Polsce do stosowania zależnościami matematycznymi, wykresami i tabelami.
Certyfikacja bez tajemnic, czyli jak bada się jakość pomp ciepła?
- Szczegóły
Gorące lato sprzyja gorącym dyskusjom, również odnoszącym się do planowanych inwestycji w pompę ciepła. Jednym z najczęściej pojawiających się wątków na forach konsumenckich, a nawet branżowych jest ten dotyczący wiarygodnej oceny jakości tych urządzeń. W tym opracowaniu zebraliśmy więc dla Państwa pytania związane z systemem certyfikacji HP Keymark. Odpowiedzi na nie powinny rozwiać wszelkie wątpliwości i wzmocnić zaufanie do znaku, który jest rekomendowany w naszym kraju zarówno przez Centralny Ośrodek Chłodnictwa (COCH), jak i Polski Komitet Normalizacyjny, a w całej Europie − przez Europejskie Stowarzyszenie Pom Ciepła (EHPA).
ZNAK JAKOŚCI HP KEYMARK W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Czym jest znak HP Keymark?
− HP Keymark to europejski znak jakości i certyfikacji, który potwierdza, że produkt spełnia wymagania określonych norm europejskich dotyczących efektywności energetycznej oraz standardów technicznych. "HP" w nazwie odnosi się do "Heat Pump" (pompa ciepła), ponieważ certyfikat ten jest szczególnie ważny dla urządzeń związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem − pomp ciepła, rozwiązań hybrydowych z kotłami na paliwa kopalne oraz systemów ciepłej wody użytkowej.
Branża grzewcza: gaz płynny i kotły zostaną z nami przez długie lata
- Szczegóły
- W ostatnim czasie mamy do czynienia z ogromnym szumem informacyjnym i niejasnymi wiadomościami dotyczącymi założeń i skutków przegłosowanej przez Parlament Europejski unijnej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive – EPBD).
- Nowe przepisy, będące uzupełnieniem przyjętych wcześniej polityk klimatycznych w postaci Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu Fit for 55, mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków.
- Co ważne dla osób ogrzewających swoje domy gazem płynnym LPG, nowe wytyczne w ramach Zielonego Ładu określają na kolejne dekady zasady korzystania z kotłów gazowych i paliwa. A to właśnie wokół nich powstało najwięcej dezinformacji i mitów, które wzbudzały i wzbudzają nadal duże emocje i niepokój wśród polskich klientów.