envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











49Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED) stworzyła warunki do wprowadzenia w całej UE pakietu środków i działań, dzięki którym nastąpi znacząca oszczędność energii, redukcja emisji CO2, a więc i ochrona klimatu.

Dyrektywę EED 11 września 2012 r. uchwalił Parlament Europejski. 4 października przyjęła ją Rada Unii Europejskiej, a 14 listopada została opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa Członkowskie na jej wdrożenie, przystosowanie i stworzenie odpowiednich krajowych przepisów prawnych mają czas do połowy 2014 roku.

Co z tego aktu prawnego wynika dla odbiorców ciepła/chłodu? O tym informują komunikaty Europejskiego Stowarzyszenia Rozliczania Energii (E.V.V.E.) oraz Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii.

Otóż Dyrektywa wprowadza powszechny obowiązek wyposażenia w niezbędne urządzenia pomiarowe – liczniki ciepła lub chłodu – instalacji centralnego ogrzewania, systemów klimatyzacji i urządzeń zaopatrujących w ciepłą wodę użytkową. Jeżeli z powodów technicznych lub ekonomicznej nieefektywności takie liczniki nie mogą być zainstalowane, wówczas muszą być zastosowane podzielniki kosztów. Te urządzenia pomiarowe muszą być zainstalowane do końca grudnia 2016 roku.

Dyrektywa wyposaża odbiorcę ciepła/chłodu w uprawnienia do rozliczenia kosztów ciepła, ciepłej wody użytkowej i klimatyzacji przynajmniej raz w roku na podstawie rzeczywistego zużycia, otrzymywania czytelnych i zrozumiałych rachunków, możliwości porównania aktualnych kosztów i zużycia medium z poprzednimi okresami rozliczeniowymi oraz informacji o aktualnych taryfach i cenach ciepła zastosowanych w rozliczeniu.

W myśl postanowień Dyrektywy Państwa Członkowskie UE są zobowiązane do organizacji systemu doradztwa i informacji dla odbiorców ciepła/chłodu na temat racjonalnego korzystania z energii.

Aby uzyskać zakładane na szczeblu UE rezultaty w zakresie oszczędności energii i związane z tym ograniczenie emisji szkodliwych gazów, postanowienia EED muszą zostać odpowiednio implementowane do przepisów polskiego, a godnym uwagi jest zapis w Dyrektywie, dotyczący wprowadzenia systemu kar za nieprzestrzeganie przepisów krajowych.

Wejście w życie EED (5 grudnia 2012 r.) zbiegło się w czasie z opracowaniem przez Ministerstwo Gospodarki m.in. projektu nowego Prawa energetycznego, który zawiera także regulacje dotyczące rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych.

Zasada rozliczania kosztów energii na podstawie jej zużycia, która legła u podstaw EED, jest z sukcesem już stosowana w Austrii, Danii i Niemczech. Teraz będzie rozszerzona na całą Europę i wpłynie znacząco na redukcję emisji CO2. Doświadczenia z wymienionych krajów pokazują, że dzięki takiemu sposobowi rozliczania kosztów można zaoszczędzić 15-25% energii. Ponadto, jeśli każdy odbiorca nośnika energii płaci tylko za swoje jej zużycie, opłaca mu się racjonalnie nią gospodarować.

Projekt ustawy Prawo energetyczne jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki: www.mg.gov.pl/bezpieczenstwo-gospodarcze/energetyka.O tym, czy projekt tej ustawy zawiera odpowiednie przepisy odnoszące się do tego ważnego dla odbiorców ciepła zagadnienia, napiszemy w przyszłym miesiącu.

Opracowano na podstawie materiałów E.V.V.E. (www.evve.com) oraz Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii (www.irkom.org.pl). Europejskie Stowarzyszenie Rozliczania EnergiiStowarzyszenie ds. Rozliczania Energii


 

pi