envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











W ramach projektu SmartRegions realizowanego w międzynarodowym konsorcjum przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA, którego wiodącym partnerem jest Energia Operator, opublikowany został dokument „Landscape Raport 2012”, dotyczący rozwoju inteligentnego opomiarowania w Unii Europejskiej oraz Norwegii.

Raport zawiera aktualne informacje o stanie rynku inteligentnego opomiarowania oraz przykłady wprowadzania usług. Jest on niezbędnym dokumentem dla wszystkich, którzy zajmują się z tematem inteligentnego opomiarowania. Można go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej projektu www.smartregions.net.



Przepisy unijne, takie jak Dyrektywa 2006/32/EC„w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych” (tzw. dyrektywa ESD) i pakiet energetyczny sprawiły, że większość krajów w Europie ma lub wkrótce będzie wdrażać rozwiązania prawne dla instalacji inteligentnych liczników. Wprowadzenie inteligentnych liczników postępuje w całej Europie. Temat nadal wywołuje gorące dyskusje, a jego rozwój charakteryzuje się zróżnicowaną dynamiką w poszczególnych państwach członkowskich UE.

Landscape Report 2012 przedstawia rozwój inteligentnego opomiarowania w każdym kraju za pomocą wspólnej metodologii i obrazuje różnice w podejściu do jego wdrażania. Przeprowadzona analiza pozwoliła na klasyfikację państw wg stopnia rozwoju ram prawnych i regulacyjnych oraz stopnia wdrożenia.

Wyróżniono 5 grup: państwa dynamicznie rozwijające się, państwa przodujące na rynku, państwa z ambitnym podejściem, państwa niezdecydowane oraz maruderzy. W pierwszej z tych grup znalazły się takie kraje, jak: Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Włochy, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania, Hiszpania i Szwecja. Większość z nich ma już decyzję o obowiązkowej wymianie oraz określony harmonogram czasowy prac. Do „przodujących na rynku” należą: Niemcy, Czechy i Dania. Są to kraje, w których nie ustanowiono kompleksowych wymagań prawnych, wdrażane są natomiast częściowe rozwiązania, na przykład zobowiązujące wybraną kategorię klientów. Niemniej jednak operatorzy sieci kontynuują prace wdrożeniowe instalacji inteligentnych liczników z powodu wewnętrznych efektów synergicznych lub z powodu wymagań klienta.

Sytuację w Austrii i Polsce można by scharakteryzować jako niejednoznaczną. Mimo znacznego postępu zarówno w rozwoju legislacji, jak i rozwiązań wdrożeniowych, nadal istnieją pewne bariery i obszary wymagające dalszych decyzji. W krajach zwanych „niezdecydowanymi” pierwsze inicjatywy i projekty pilotażowe dla wprowadzenia inteligentnego opomiarowania zostały wdrożone. W krajach zaliczanych do „maruderów” inteligentne systemy pomiarowe nie są jeszcze w obszarze zainteresowań.

Raport jest opracowany w ramach projektu „SmartRegions – Promocja najlepszych praktyk w zakresie rozwoju i wdrażania innowacyjnych usług energetycznych (IUE), opartych na platformie inteligentnego opomiarowania”, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Inteligentna Energia – Europa (IEE).

Landscape Report 2012 odpowiada na pytania:

  • Jak Unia Europejska wprowadza wdrażanie inteligentnego opomiarowania w Europie?
  • Jaki jest stan wprowadzania inteligentnego opomiarowania w poszczególnych krajach członkowskich? Które kraje przodują w rozwoju inteligentnego opomiarowania i jakie są w nich zastosowane rozwiązania i usługi?
  • Jakie są stosowane strategie wymiany liczników w różnych krajach?
  • Jakie rodzaje informacji i usług zwrotnych są oferowane i przetestowane w Europie?
  • Jaki wpływ na obciążenie szczytowe miało zastosowanie w krajach skandynawskich innowacyjnych taryf zmiennych?
  • Jakie programy do bezpośredniej kontroli obciążenia sieci i zużycia energii są stosowane/zostały przetestowane w Europie?

 

pi