envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Właściwości związków wonnychWspółcześnie prawie 90% dnia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Na nasze dobre samopoczucie, gdy tam przebywamy, składa się bardzo wiele czynników. Są nimi przede wszystkim temperatura, prędkość powietrza, wilgotność, jakość powietrza oraz gradient temperatury powietrza i promieniowania.


Jak ważne jest dobre samopoczucie w pomieszczeniu (komfort wewnętrzny) nie trzeba nikogo przekonywać. Wymagania użytkowników pod względem jakości powietrza, jego temperatury wciąż rosną. Powoli normą stają się pomieszczenia i lokale klimatyzowane latem i wentylowane w ciągu całego roku w sposób kontrolowany. Istnieją też takie, w których wydajny system wentylacji i klimatyzacji jest wręcz nieodzowny. Zaliczają się do nich na pewno pomieszczenia fitness i siłownie.

Podczas intensywnych ćwiczeń człowiek uwalnia ze swojego organizmu zarówno duże ilości energii (ciepła), jak i masy (para wodna). Obydwa te produkty metabolizmu człowieka należy usuwać z pomieszczeń, aby zapobiec ich przegrzaniu oraz przekroczeniu stężenia CO2 i – co tu ukrywać – powstaniu nieprzyjemnych zapachów.

Co usuwamy z pomieszczeń fitness?

Źródłem zanieczyszczeń w pomieszczeniach fitness jest sam człowiek. W trakcie ćwiczeń jego organizm intensywnie pracuje, uwalniając przy tym duże ilości energii w postaci ciepła oraz pary wodnej i substancji przemiany materii. To właśnie ze względu na intensywnie uwalniane zapachy należy szczególnie mocno wentylować pomieszczenia fitness. Pot składa się głównie z wody (ok. 98%), soli, tłuszczów, a także mocznika, kwasu moczowego i amoniaku, które są zapachowo aktywne i negatywnie wpływają na jakość powietrza. Dodatkowo zapach potu zależy od specyficznych bakterii rozkładających pot, żyjących na skórze każdego człowieka.

  Właściwości związków wonnych
 

1. Właściwości związków wonnych (Rys. autor)

Związki wonne są lotne, ponieważ ludzie jedynie w tej formie mogą je wdychać wraz z powietrzem (rys. 1). Lotność substancji chemicznej zależna jest od ciśnienia pary oraz od wielkości molekuł oraz ich struktury. Aby związki wonne przedostały się do receptorów zapachowych w nabłonku węchowym, muszą przejść przez film wodny, ewentualnie warstwę śluzu. Dlatego związki te muszą być rozpuszczalne w wodzie i olejach.

Warunki komfortu wewnętrznego

Człowiek ma zdolność do adaptacji (przystosowywania się) do zmiennych warunków otaczającego go środowiska. Istnieje jednak zakres warunków zdefiniowany jako warunki komfortu wewnętrznego. Obejmuje on zbalansowany bilans energetyczny człowieka (bilans zysków i strat) oraz higieniczne i zdrowe parametry powietrza wewnętrznego.

Komfort wewnętrzny jest funkcją wielu zmiennych. W uproszczony sposób można powiedzieć, że przesądzają o nim następujące czynniki:

  • komfort termiczny,
  • temperatura,
  • asymetria promieniowania,
  • prędkość powietrza,
  • jakość powietrza,
  • stężenie CO2,
  • zanieczyszczenia, zapachy,
  • hałas.

Warunki cieplne w pomieszczeniu i ich akceptacja zależą od procesu wytwarzania ciepła, intensywności oddawania ciepła do otoczenia (wymiana ciepła między człowiekiem a otoczeniem), odpowiedniego dostosowania metabolicznego temperatury organizmu do warunków oraz od intensywności pocenia się. Wymagania termodynamiczne, jakościowe oraz hałasu należy każdorazowo precyzyjnie zdefiniować. Dopiero po określeniu tych parametrów można dokładnie wskazać, jak osiągnąć ten cel.

Temperatura pomieszczenia spełniająca wymagania komfortu określona została w normie ISO 7730: 2006E: Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczania wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego [2]. Jest to funkcja aktywności fizycznej człowieka oraz jego ubioru (rys. 2).

Optymalna temperatura pomieszczenia wg [2]

2. Optymalna temperatura pomieszczenia wg [2]

Bardzo duży wpływ na komfort cieplny człowieka ma także ruch powietrza. W zamkniętych pomieszczeniach człowiek jest bardzo wrażliwy na ruch powietrza oraz jego turbulencję (rys. 3).

Optymalna prędkość powietrza w funkcji temperatury  pomieszczenia wg [2]

3. Optymalna prędkość powietrza w funkcji temperatury pomieszczenia wg [2]

Maciej Danielak

Jak dobrać system wentylacyjny i klimatyzacyjny dla sal fitness, by był nie tylko wydajny, ale i ekonomiczny czytaj w PI 10/14

 


 

pi