envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


17Istotny wzrost popularności wentylacji mechanicznej z rekuperacją w domach jednorodzinnych w Polsce pokazał, że pilnie potrzeba rozwiązań uwzględniających specyfikę takich zastosowań. Firma Vasco przygotowała w tym zakresie specjalną ofertę. Składają się na nią rekuperatory nowej generacji DX oraz system kanałów powietrznych EasyFlow, idealnie dopasowane do montażu i pracy w warunkach domowych. Ale to nie wszystko! Ofertę produktową, w której zawiera się rekuperator do mieszkania, dopełnia program 6-letniej gwarancji Vasco Silent Ventilation, obejmujący profesjonalne doradztwo przy doborze elementów systemu, jego montaż i opiekę serwisową. Do współpracy w ramach programu firma zaprasza instalatorów systemów wentylacyjnych.

 

Dlaczego oferta wentylacji z rekuperacją dla domów jednorodzinnych wymaga specjalnego podejścia? – Między innymi dlatego, że warunki lokalizacyjne i eksploatacyjne są odmienne niż w obiektach biurowych czy handlowych, a wielu potencjalnych użytkowników dotychczas samodzielnie nie korzystało z takich rozwiązań. Dzięki kompleksowej ofercie firmy Vasco mogą oni zyskać pewność, że system wentylacji z rekuperacją będzie pracował w ich domu niezawodnie, z najwyższą skutecznością i efektywnością (przy utrzymaniu deklarowanych parametrów pracy), a jednocześnie zapewni im maksymalny komfort.

Zacznijmy jednak od rozwiązań konstrukcyjnych. ‒ Za szczególnie ważne wyznaczniki komfortu w przypadku użytkowników domowych konstruktorzy Vasco uznali możliwie najniższy poziom generowanego hałasu oraz łatwość obsługi układu wentylacji mechanicznej. Kryteria te spełniają zarówno rekuperatory nowej generacji DX, jak i system kanałów powietrznych EasyFlow, wchodzące w skład nowego systemu Vasco Silent Ventilation. Ich konstrukcja, uwzględniająca wiele specyficznych rozwiązań, gwarantuje naprawdę cichą wentylację, a przy tym bezproblemowy montaż i konserwację oraz wysoką szczelność i efektywność układu. Ponieważ charakterystyce rekuperatorów DX poświęciliśmy już osobny artykuł, teraz zaprezentujemy system kanałów EasyFlow – jest to jeden z nielicznych na naszym rynku systemów kanałów HDPE zaprojektowanych do zastosowania w wentylacji (domów jednorodzinnych).

Rozwiązanie specjalnie dla domów
Założenie, że kanały EasyFlow będą stosowane w domach mieszkalnych zostało przyjęte już na początku procesu projektowego, dlatego pod względem konstrukcyjnym są one idealnie dopasowane do specyficznych potrzeb w tym zakresie. Chodzi przede wszystkim o zdolność do przesyłania określonej ilości powietrza do poszczególnych pomieszczeń, przy uwzględnieniu optymalnych rozmiarów kanału i wykorzystaniu elementów powodujących wyciszenie. Dzięki temu z kanałów EasyFlow można wykonać wentylację z odzyskiem ciepła, która jest efektywna i bardzo cicha, a jednocześnie łatwa do ukrycia np. w warstwach podłogowych (bez konieczności zabudów sufitowych czy ściennych psujących estetykę wnętrz i zmniejszających przestrzeń użytkową).

Elementy systemu EasyFlow. Jest ich kilkanaście, przy czym podstawowym elementem jest kanał EasyFlow o wysokości 6 cm i szerokości 126 mm. Podczas jego projektowania, oprócz zapewnienia przesyłu odpowiedniej ilości powietrza do typowych pomieszczeń domu mieszkalnego, zadbano również o inną kluczową kwestię – eliminację ryzyka turbulencji (czyli hałasów) wewnątrz kanału. W efekcie zaprojektowano kanał o przekroju płasko-owalnym, składany z odcinków o długości 115 cm (łączonych teleskopowo), z których każdy ma w części środkowej fragment karbowany. Ta specyficznie ukształtowana część pełni dwie funkcje: po pierwsze umożliwia łatwe i precyzyjne wykonywanie zagięć poziomych kanału, po drugie ‒ kształtuje strumień powietrza w kanale w taki sposób, aby nie dopuścić do jego zawirowań i turbulencji.

18

Wśród pozostałych elementów systemu EasyFlow znajdziemy:

  • rozdzielacze, które mają 4 lub 6 fabrycznie zamkniętych otworów/połączeń (wycina się je w zależności od potrzeb);
  • kolana pionowe 90° umożliwiające prowadzenie kanałów w ścianach;
  • kolana rozprężne, które z jednej strony łączy się z kanałem powietrznym EasyFlow, a z drugiej (na wylocie) – z zaworem regulacyjnym Smiley (anemostatem). Wariant poziomy kolana umożliwia montaż wylotów powietrza w płaszczyźnie przebiegu kanałów powietrznych;
  • zawory regulacyjne Smiley z perfekcyjnie wykonanymi i malowanymi proszkowo na biało osłonami z aluminium, które w razie potrzeby można też pomalować farbą ścienną na kolor sufitu; zawory te mają specyficzną konstrukcję wykorzystującą efekt Coandy, co istotnie zwiększa możliwości rozplanowania nawiewów na suficie pomieszczeń, a także dokładne, ośmiostopniowe oznaczenie stopnia oporu dla przepływu powietrza.24

 23Dodatkowo ofertę uzupełnia:

  • innowacyjny system kanałów izolowanych HRV, ze zintegrowaną izolacją termiczną i akustyczną z pianki poliolefinowej (o strukturze zamknięto-komórkowej, nie chłonącej wody), który skutecznie zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej;
  • czerpnia i wyrzutnia, zapewniające bezpieczny, łatwy i wodoszczelny montaż na elewacjach i dachach. Poszczególne elementy są dostarczane z odpowiednimi uchwytami montażowymi oraz uszczelnieniami z EPDM.19

Wentylacja dla parteru. Wszystkie elementy systemu EasyFlow: kanały, rozdzielacze, kolana rozprężne mają jednolitą wysokość 6 cm, dlatego wykonując wentylację, cały układ przewodów bez problemu można schować w warstwie styropianu na podłodze piętra, a następnie pokryć je wylewką cementową lub anhydrytową (elementy EasyFlow mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, odpowiednią na obciążenie występujące w warstwach podłogowych). Dzięki temu w przestrzeni najważniejszych pomieszczeń: salonu, holu, kuchni, gabinetu nie będzie żadnych zabudów. Widoczne pozostaną jedynie estetyczne osłony zaworów Smiley.
Jeżeli dla pomieszczeń parteru celowo został zaprojektowany sufit podwieszany, to niewielka wysokość kanałów również jest korzystna, bo zabudowanie ich w przestrzeni między stropem a warstwą płyt g-k nie zabierze dużo miejsca.

20

Wentylacja dla piętra. Praktyką niektórych wykonawców jest swobodne rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych na nieużytkowym poddaszu. Nie jest to korzystne rozwiązanie, bo może generować szereg problemów eksploatacyjnych. Dlatego, gdy nad górną kondygnacją znajduje się lekki strop z belek drewnianych, wentylację dla piętra najlepiej wykonywać podsufitowo (jest to najbardziej bezpieczne, komfortowe i estetyczne rozwiązanie). Dla takiego montażu niski profil kanałów EasyFlow (6 cm) ma kluczowe znaczenie, ponieważ można je zmieścić między belkami stropu a podwieszanymi do nich płytami gipsowo-kartonowymi.
Jeśli nad piętrem jest strop ceramiczny, wtedy kanały EasyFlow można bez problemu ułożyć na jego powierzchni w warstwie izolacji, podobnie jak przy wykonywaniu wentylacji dla parteru.

21

Przepustowość a ekonomika systemu. Specyficzna budowa kanału EasyFlow o wysokości zaledwie 6 cm daje możliwość cichego przepływu do 75 m 3 /h powietrza, dzięki czemu do każdego nawiewu czy wyciągu prowadzony jest zawsze tylko jeden kanał. W pomieszczeniach, które wymagają większej ilości powietrza, jak salon, bardzo duża kuchnia lub salon kąpielowy, wykonuje się po dwa nawiewy lub wyciągi, ale do każdego z nich nadal prowadzony jest pojedynczy kanał od rozdzielacza. Taka budowa systemu wentylacji (jeden nawiew/jeden kanał) ma kolosalne znaczenie już na etapie budowy, bo oznacza niższe koszty oraz mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów projektowych czy wykonawczych. Dodatkowo wyczyszczenie systemu wentylacji, konieczne po 8-10 latach eksploatacji, będzie łatwe i gruntowne (w przeciwieństwie np. do czyszczenia systemów o skomplikowanych, wielokomorowych skrzynkach rozdzielaczowych, w których do poszczególnych pomieszczeń są doprowadzone nawet cztery kanały małej średnicy).

Materiał i szczelność systemu
Wszystkie elementy systemu EasyFlow są produkowane z HDPE (polietylenu), jednego z najbardziej bezpiecznych i neutralnych dla zdrowia tworzyw sztucznych. Materiał ten ma bardzo dużą trwałość, a przy tym wysoką wytrzymałość mechaniczną. Cały system wyróżnia się przy tym wysoką szczelnością. Na podstawie testów szczelności wykonanych przez DPA Cauberg-Huygen (Holandia) przypisano mu najwyższą klasę szczelności D (zgodnie z EN- 12237 i EN-1507), co oznacza, że może być stosowany nawet przy zwiększonych wymogach higienicznych dla układu wentylacji mechanicznej. Projektanci Vasco uzyskali to m.in. dzięki idealnemu dopasowaniu do siebie elementów systemu EasyFlow oraz zastosowaniu do ich łączenia podwójnych uszczelek wargowych z EPDM, czyli bardzo trwałego materiału syntetycznego, który zachowuje elastyczność nawet w trudnych warunkach (wykonuje się z niego np. uszczelki przyszybowe w oknach). Tak wysoka szczelność systemu ma oczywiście kluczowe znaczenie dla efektywności działania wentylacji i odzysku ciepła.

6 lat gwarancji z Vasco Silent Ventilation
Program 6-letniej gwarancji Vasco Silent Ventilation jest praktycznym dopełnieniem oferty produktowej firmy Vasco dla domów jednorodzinnych. Opiera się on na stałej współpracy z Autoryzowanymi Instalatorami VSV, którzy są wykonawcami systemu według wytycznych Vasco i prowadzą jego okresowe konserwacje – na rzecz klientów, nabywców systemu. Program gwarantuje nabywcom, że gdy wystąpią nieprawidłowości w działaniu urządzeń, to ich naprawa/wymiana zostanie zorganizowana na koszt Vasco. Warunkiem po stronie nabywców jest zadbanie o prawidłowy projekt i montaż systemu wentylacyjnego (zgodnie z wytycznymi Vasco), a następnie poddawanie go regularnej konserwacji. W realizacji tych zadań uczestniczą Autoryzowani Instalatorzy VSV (wybierani przez klientów z listy i działający lokalnie), dla których niewątpliwie korzystna będzie możliwość nawiązania stałej, długookresowej współpracy z klientami i zabezpieczenie zleceń. Firma Vasco na swojej stronie internetowej https://vasco.eu/pl/6-lat-gwarancji-vasco-silent-ventilation przedstawiła zalecenia dla inwestorów, którzy chcą dołączyć do programu Vasco Silent Ventilation, oraz kolejne etapy współpracy z Autoryzowanym Instalatorami VSV w ramach tego programu.

vasco logo Vasco Group Sp. z o.o.
 www.vasco.pl
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


 

pi