Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

16Klimatyzator to najprostszy sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w pomieszczeniach. Nic więc dziwnego, że stał się on standardowym wyposażeniem nie tylko biur czy obiektów komercyjnych, ale też wielu domów jednorodzinnych i mieszkań – coraz częściej poszukiwane są systemy klimatyzacyjne dopasowane właśnie do ich potrzeb.

Liczy się wówczas efektywność urządzeń, ich kompaktowość, komfort akustyczny, estetyka, a także łatwość obsługi i elastyczność w dopasowaniu funkcji. System multi-split Vitoclima 300-S opracowany został właśnie z myślą o takim kompleksowym podejściu do domowej klimatyzacji.

Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę otoczenia i w dużej mierze uwarunkowane jest to wiekiem, płcią, rodzajem wykonywanej pracy czy też aktywnością fizyczną. Pewne standardy można jednak przyjąć za uniwersalne. Zależnie od rodzaju pomieszczenia w domu, temperatura komfortu termicznego zwykle mieści się w granicach 16-24°C, przy czym niższe wartości dotyczą sypialni (16-18°C) oraz kuchni (17-19°C), a wyższe pokoju dziennego czy dziecinnego (20-22°C) oraz łazienki (22-24°C). Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 40-60% i jest ona zależna od temperatury. Przykładowo, dla 19-20°C będzie wynosiła 55-60%, natomiast dla 21-22°C – 40-45%. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom nawilżenia powietrza negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, a także na trwałość wyposażenia pomieszczeń. Jak zatem zapewnić odpowiednie warunki termicznowilgotnościowe w każdym z pomieszczeń domu, adekwatnie do potrzeb mieszkańców oraz przez cały rok? – Właśnie w tym celu projektowane są domowe systemy klimatyzacji. W ostatnich latach zauważalnym trendem, oprócz wzrostu popularności takich rozwiązań, jest wykorzystywanie ich nie tylko w funkcji chłodzenia pomieszczeń (podczas lata czy intensywnych upałów), ale także w okresach przejściowych, w celach grzewczych. W ten sposób pozytywny wpływ klimatyzacji na mikroklimat w domu trwa znacznie dłużej.

Uniwersalność i elastyczność
System klimatyzacyjny multi-split Vitoclima 300-S od Viessmann składa się z serii czterech jednostek zewnętrznych o zróżnicowanej mocy, przy czym do każdej możliwe jest podłączenie kilku (nawet do pięciu) jednostek wewnętrznych. Umożliwia to stworzenie odpowiednio dopasowanego systemu klimatyzacyjnego w całym domu lub mieszkaniu, w którym poszczególne pomieszczenia mogą być schładzane (ew. ogrzewane) niezależnie, przy wykorzystaniu tylko jednej jednostki zewnętrznej. To duży atut dla estetyki instalacji. Zresztą wszystkie urządzenia z tej serii wyróżniają się atrakcyjnym wzornictwem i wysoką estetyką

! Istotnym atutem systemu multi-split Vitoclima 300-S jest to, że może on również efektywnie pracować w funkcji dogrzewania pomieszczeń, gdy temperatura zewnętrzna waha się w przedziale od 0°C do 15°C i nie pracuje jeszcze centralne ogrzewanie budynku.

Jednostki zewnętrzne są dostępne w popularnym przedziale mocy chłodniczej od 5,2 kW do 12,0 kW (i odpowiednio o mocy grzewczej: od 5,4 kW do 13,0 kW). Wyposażono je w grzałki elektryczne karteru sprężarki i tacy skroplin. Mogą współpracować zarówno z klimatyzatorami ściennymi, jak i sufitowymi, oferowanymi w kilku wersjach o zróżnicowanej wydajności:

Urządzenia w systemie multi-split Vitoclima 300-S są wyposażone w inteligentne sterowanie oraz tryby ekonomicznej pracy. Uzyskują wysokie klasy efektywności energetycznej, zarówno w trybie chłodzenia: klasę A++, jak i w trybie grzania: klasę A+. Zakres pracy w trybie chłodzenia wynosi od -15°C do 43°C, a w trybie grzania: od -22°C do 24°C.

Wysoka wydajność i komfort
Mikroklimat panujący w domu przekłada się bezpośrednio na komfort życia – to już wiemy. Ale czym konkretnie jest ten komfort? Komfort to np. lepszy sen. Odpowiednio ustawiona klimatyzacja powoduje, że zasypia się bez problemu, śpi się mocno i wstaje wypoczętym. Powietrze w pomieszczeniu ma nie tylko odpowiednią temperaturę, ale jest również przefiltrowane i w razie potrzeby – osuszone. Wiele urządzeń do domowej klimatyzacji ma tryb nocny, w którym pracuje ciszej, aby nie przeszkadzać w zasypianiu. Tak jest również w przypadku systemu Vitoclima 300-S (tryb: Sleep). A jeśli w nocy chce się zmienić parametry klimatyzacji, nie trzeba wstawać z łóżka – wystarczy to zrobić za pomocą dedykowanego pilota.17

Komfort to także większa wydajność organizmu, zarówno podczas wszelkich czynności i prac w domu, jak i wypoczynku. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy wciąż wielu z nas pracuje w systemie zdalnym. W systemie klimatyzacji multi-split Vitoclima 300-S wszystkie jednostki, wpięte w jeden system, mogą być indywidualnie sterowane – a więc temperatura otoczenia w każdym pomieszczeniu może być dobrana do potrzeb przebywających tam osób. Takie rozwiązanie pozwala racjonalnie wykorzystywać energię w całym obiekcie. Co więcej: system współpracuje z szeregiem czujników wykrywających poziom temperatury powietrza, dzięki czemu użytkownicy nie muszą się nawet zastanawiać, jakie parametry ustawić, ponieważ większość jest dostosowywana automatycznie.

18! W systemie Vitoclima 300-S zastosowano funkcję inteligentnej kontroli temperatury „I Feel”. Czujnik temperatury, wbudowany w pilot zdalnego sterowania, umożliwia jej odczyt w najbliższym otoczeniu i automatyczne podjęcie pracy w trybie odpowiednim dla odczytanej temperatury przez jednostkę wewnętrzną.

System działa przy tym bardzo szybko – już w kilka minut można odpowiednio schłodzić lub dogrzać pomieszczenie. Jednostki wewnętrzne systemu Vitoclima 300-S realizują również takie funkcje jak: „Timer 24h”, która pozwala ustawiać godzinę włączenia i wyłączenia urządzenia, „Turbo”, czyli szybkie przewietrzanie pomieszczenia, „Swing” – wybór kąta nawiewu powietrza oraz funkcję „+8°C”, która w trybie grzania zapewnia utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury na tym poziomie. Dodatkowo, jednostki ścienne mają wbudowane Wi-Fi do sterowania urządzeniem przez aplikację mobilną.

Liczą się ekologia i koszty
Klimatyzatory z serii Vitoclima 300-S wykorzystują ekologiczny czynnik chłodniczy R32, który zapewnia wysokoefektywną pracę urządzeń, a jednocześnie spełnia najnowsze regulacje dotyczące stosowania czynników chłodniczych (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP dla R32 to 675). Jest to również bezpieczny czynnik chłodniczy – nie jest toksyczny, a eksperci sklasyfikowali go do grupy A2L wg normy ISO 817, co oznacza niski stopień palności. Dla instalatorów istotne jest także to, że czynnik R32 jest łatwiejszy w odzyskiwaniu, powtórnym wykorzystaniu i napełnianiu niż np. tradycyjny czynnik R410A. Można go ładować w stanie ciekłym i gazowym, co dla a R410A było niemożliwe (napełnianie tylko w stanie ciekłym).

19Efektywny system Vitoclima 300-S pracujący na ekologicznym czynniku chłodniczym może stanowić naturalne uzupełnienie domowej instalacji fotowoltaicznej – w ten sposób energię elektryczną wyprodukowaną we własnym zakresie z OZE zużyje się na potrzeby wytworzenia zdrowego mikroklimatu w domu, a koszty eksploatacji systemu zostaną znacznie zredukowane. Ale korzystne efekty uzyska się również bez zasilania z własnej fotowoltaiki. Badania monitoringowe pokazały, że wykorzystanie klimatyzacji Vitoclima 300-S w funkcji grzewczej, przynajmniej do temperatury -8°C na zewnątrz, jest tańszym rozwiązaniem niż np. użytkowanie starszego typu kondensacyjnego kotła gazowego.