envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Spisy Treści

Szanowni Państwo

Wiosna za pasem, a przynajmniej ta kalendarzowa, bo meteorologicznej wiosny to już w lutym mieliśmy okazję doświadczyć, skoro temperatury w naszym kraju sięgały prawie 20°C. Ocieplenie w klimacie kontrastuje z nieco chłodniejszymi nastrojami w branży HVAC, zwłaszcza w segmencie pomp ciepła, która notuje kolejne spadki sprzedaży w stosunku do rekordowego roku 2022. Jest to spowodowane nie tylko dużym zatowarowaniem hurtowni i zaleganiem produktów, ale też niedawną i ciągle aktualną sytuacją z cenami prądu – ciągle niekonkurencyjnymi w stosunku do cen gazu ziemnego, który jest bezpośrednim konkurentem jeśli chodzi o nośnik energii do ogrzewania budynków. Co będzie dalej? Czas pokaże, i to ten najbliższy, bo zapisy nowej wersji dyrektywy budynkowej EPBD jasno wskazują drogę. I dla gazu jest to droga wyboista. Póki co jednak warto zwracać uwagę na rozwiązania bardziej elastyczne i nie ograniczać się do jednego źródła ciepła w budynku, zwłaszcza w tak niepewnym otoczeniu kosztowo-prawnym związanym z energią elektryczną. W tym kontekście ciekawym pomysłem są systemy hybrydowe, oparte na dwóch źródłach ciepła – np. gazowym kotle kondensacyjnym i pompie ciepła. O tym piszemy w artykule dot. systemów hybrydowych w kontekście transformacji energetycznej. Nie mogło także zabraknąć materiału poświęconego w całości pompom ciepła. Tym razem piszemy o grzałkach elektrycznych stosowanych w takich urządzeniach – jakie to są grzałki, gdzie są montowane i do czego są stosowane. W kontekście energii elektrycznej i koniecznej transformacji energetycznej obecnie coraz częściej mówi się o magazynach energii i wyzwaniach z tym związanych. Temu poświęcony jest kolejny materiał. W zakresie instalacji sanitarnych prezentujemy materiał dot. armatury do wyposażenia szpitali. Jest to specyficzna grupa urządzeń, bo większe są wobec nich wymagania higieniczne, a także specyficzne są wymagania funkcjonalne. Warto zatem wiedzieć, jakie to są rozwiązania. Ponadto z tym numerem rozpoczynamy cykl dotyczący nowoczesnej certyfikacji budynków – LEED, BREEAM i WELL. Polecam również relację z uruchomienia nowej inicjatywy firmy IMI Hydronic Engineering – Customer Experience Center. Wraz z nią publikujemy wywiad z osobami zarządzającymi dwiema głównymi strukturami polskiej filii firmy – pionem techniczno-handlowym i pionem produkcyjnym. Poruszone tematy dotyczą nie tylko wspomnianej inicjatywy, ale także oceny rynku i panujących na nim trendów, przyszłości rozwoju branży oraz zagrożeń i szans na dalszy rozwój.
Zapraszamy do lektury!

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE SANITARNE

  • Armatura i urządzenia sanitarne do wyposażenia szpitali - Andrzej Świerszcz

INSTALACJE ZEWNĘTRZNE

  • Na jaki deszcz należy zabezpieczyć dach płaski? - Geberit

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

  • Domowe magazyny energii - Rafał Burzyński 
  • Grzałka w pompie ciepła. Ile zużywa prądu rocznie, czy jest niezbędna, ile grzałek jest w instalacji z pompą ciepła - Julia Sobaszek

PRAWO I FINANSE

Produkty i technologie

  • TACONOVA Automatyczny odpowietrznik firmy Taconova. TacoVent Vent – proste rozwiązanie problemu zapowietrzonych grzejników
  • INTERSOFT ArCADia-TERMOCAD. W służbie projektantom
  • BDR THERMEA GROUP – Ogrzewanie hybrydowe w nowoczesnym biurowcu – dlaczego warto?

Szanowni Państwo

Nowy rok to zwykle nowe pomysły i nowe postanowienia. Często niewiele z tego wychodzi, ale ponoć lepiej gonić króliczka, niż go złapać. W tym duchu w Polskim Instalatorze także zmiany, w tym nowe pola tematyczne.

Wszystkich szczegółów zdradzać nie wypada, ale projektanci instalacji HVAC i czytelnicy zainteresowani tym, co i jak produkuje się w tym asortymencie w Polsce, powinni być zainteresowani.

Z tym numerem rozpoczynamy cykl poświęcony projektowaniu instalacji HVAC. Prezentować będziemy zagadnienia teoretyczne, ale także praktyczne aspekty ich realizacji. Analizy prezentować będziemy na powszechnie używanych aplikacjach wspomagających projektowanie instalacji HVAC, a także na analizach rzeczywistych przypadków, relacji z uruchomień i regulacji instalacji w obiektach budowlanych, itp. Kolejny z tematów jest autorstwa specjalistów weterana naszego rynku AGD i kotłów gazowych – firmy Termet. Temat poświęcony jest kotłom kondensacyjnym „H2 ready”, czyli czemuś, co w perspektywie nowych wymagań unijnych dotyczących emisyjności budynków zyskuje na popularności. Rynek kotłów kondensacyjnych wciąż zmierza w kierunku maksymalnej redukcji śladu węglowego, w związku z zieloną transformacją oraz coraz większą świadomością inwestorów. Jednym ze sposobów na dostarczanie ekologicznego ciepła jest produkowanie urządzeń zasilanych wodorem. Jak rozwija się technologia związana z kotłami, które docelowo mają być zasilane “paliwem przyszłości”? Między innymi o tym w artykule. Kolejny temat wyjaśnia te wymagania i ich kontekst – tj. przyczyny i skutki zmian dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Sektor budowlany odpowiada za ponad 33% światowego zużycia energii. Według Komisji Europejskiej budynki w krajach członkowskich Unii Europejskiej odpowiadają za 40% zużywanej energii i za 36% emisji gazów cieplarnianych. Ogrzewanie, chłodzenie i ciepła woda użytkowa stanowią 80% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe. W tym artykule opisujemy tę ścieżkę, a także potencjalne dalsze działania w tym obszarze, gdyż dotyczą i dotyczyć będą nas wszystkich i całej branży HVAC/OŹE. W tym wydaniu prezentujemy również temat dotyczący armatury bezdotykowej. Bezdotykowa obsługa to podwyższone walory higieniczne, ale też dodatkowe wymagania. W artykule przybliżamy ofertę rynkową i nowości produktowe. Oczywiście nie mogło zabraknąć tematu poświęconego pompom ciepła. Tym razem o nowoczesnych standardach sterowania tymi urządzeniami – smartfon, aplikacja, programowanie, prognozowanie.

Zapraszamy do lektury! 

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

  • Zaproszenie na Międzynarodowe Targi Instalacyjne „Instalacje”, Poznań, 23-25.04.2024
  • PANASONIC – Panasonic rozszerza swoją ofertę o produkty z dziedziny agregatów wody lodowej, komercyjnych pomp ciepła i rozwiązań dachowych (ROOFTOP)
  • BDR THERMEA GROUP – kaskada kotłów De Dietrich w Zajezdni MZA w Pabianicach

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE SANITARNE

  • Armatura bezdotykowa – dostępne rozwiązania i nowości na rynku - Andrzej Świerszcz

PRAWO I FINANSE

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

  • Nowe standardy w sterowaniu instalacjami z pompami ciepła - Erwin Szurek

PRODUKTY I TECHNOLOGIE

  • VIEGA – Usuwanie barier dzięki właściwym rozwiązaniom sanitarnym. Komfortowa łazienka dla seniora z produktami firmy VIEGA
  • TECE – Nowość! Gwiezdny pył – przyciski TECEloop i TECEnow z metalicznym wykończeniem
  • VAILLANT – Temperatura ujemna na zewnątrz – pompa ciepła sprawdzi się nawet przy -25 stopniach Celsjusza

Szanowni Państwo
Polska to kraj cudów. Mieliśmy cud nad Wisłą, mieliśmy cuda Karola Wojtyły, a niedawno mogliśmy doświadczać cudów na stacjach benzynowych rządowego koncernu paliwowego. Bo jak inaczej to nazwać, skoro ropa na rynkach globalnych drożała, waluty, w których to paliwo jest kupowane, drożały, a ceny na stacjach spadały?

W tym samym czasie proekologiczne technologie wytwarzania ciepła ciągle spotykają się z niechęcią tych samych decydentów, a ostatnim przykładem tego stanu rzeczy jest projekt rozporządzenia MRiT w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia na projekty inwestycyjne o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto, określającego ramy pomocy publicznej dla firm inwestujących w Polsce w produkcję kluczowych technologii Net Zero, którego zapisy dot. publicznego wsparcia zawężają finansowanie jedynie do inwestycji, których wartość przekracza 110 mln euro. Są to kwoty zaporowe, jeśli chodzi o Polskie firmy z tej branży, zwłaszcza z segmentu pomp ciepła. Niestety działania te są (obyśmy mogli niedługo powiedzieć – były), jak widać, usystematyzowaną strategią, gdyż w podobną niełaskę popadły swego czasu turbiny wiatrowe, czy instalacje fotowoltaiczne. Jako argument uzasadniający takie podejście można usłyszeć, że nasze sieci dystrybucyjne nie są przygotowane na przesyłanie tak dużych mocy, wynikających z dynamicznego rozwoju ww. technologii i potencjalnej dalszej ich ekspansji. Jednak warto sobie zadać pytanie – czy to, że badania nad lekiem na raka są bardzo drogie oznacza, że powinniśmy zaprzestać ich finansowania i je porzucić?

W „PI” nie porzucamy więc tematyki proekologicznych technologii i w tym wydaniu prezentujemy artykuły z zakresu pomp ciepła. Przedstawiamy także tematykę efektywnego ogrzewania hal i warsztatów, interesującą zwłaszcza w kontekście wysokich cen nośników energii i dążenia do ograniczania energochłonności w budownictwie. Oprócz tego w tym numerze znaleźć można opracowanie bardzo „na czasie”, z uwagi na niedawne rozpoczęcie sezonu ogrzewczego, a dotyczące czynników instalacyjnych – specjalnych płynów instalacyjnych i inhibitorów korozji, tj. substancji poprawiających warunki pracy instalacji, zabezpieczających jej urządzenia i elementy, a tym samym wydłużających żywotność. W zakresie instalacji sanitarnych prezentujemy materiał o łazienkach dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, w którym omawiamy wymogi formalne w tym zakresie i stosowane w praktyce rozwiązania.

Zapraszamy do lektury!

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE GRZEWCZE

  • Efektywne ogrzewanie i chłodzenie hal i warsztatów - Maciej Danielak
  • Wymiana źródła ciepła – z modernizacją czy bez? - Maciej Danielak
  • CASE STUDY: Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich w szkole podstawowej w Lasecznie - BDR Thermea Group

INSTALACJE SANITARNE

  • Łazienka dla osób starszych i z niepełnosprawnościami - Andrzej Świerszcz

INSTALACJE WEWNĘTRZNE

Produkty i technologie

Szanowni Państwo

Zmiany zmiany, zmiany – jak powiedział Stanisław Tym do Krzysztofa Kowalewskiego w kończącej scenie znakomitej polskiej komedii sprzed lat. W naszym kraju podobnie, bo dobra zmiana, za nami, ale też – jak mówią niektórzy – przed nami. Zmiana ta wprowadziła pozytywne emocje w wielu branżach polskiej gospodarki, w szczególności w sektorze producentów i inwestorów z sektora OŹE. Przedstawiciele tych branż widzą w nowych rządzących chęci modyfikacji i cofnięcia niekorzystnych decyzji, jakie zapadały w gabinetach ich poprzedników przez ostatnie lata i które blokowały ich rozwój, tak od strony biznesowej, jak i z punktu widzenia polskiej transformacji energetycznej. Kierunek dobry, oby tylko nie popadać ze skrajności w skrajność, jak pokazała niedawna historia propozycji (zbytniej) liberalizacji przepisów dotyczących farm wiatrowych.

W duchu oczekiwanych zmian odbył się w Krakowie listopadowy kongres TRENDY 2023, gromadząc w jednym miejscu wiele firm z branży HVAC i budowlanej, stowarzyszeń branżowych i przedstawicieli władzy, a poświęcony rozwojowi sektora OŹE, budownictwu niskoenergetycznemu i transformacji energetycznej. Z uwagi na ograniczone ramy objętościowe naszego czasopisma nie piszemy o tym wydarzeniu szczegółowo, ale polecam odwiedzić jego stronę internetową i zapoznać się z reportażem i wnioskami.

O czym w tym wydaniu? Kolejna, druga część dotycząca sprawności pomp ciepła, skupiająca się na etykietach energetycznych i parametrach tam podawanych, a także artykuł omawiający wybrane błędy w projektowaniu i montażu tych urządzeń. W zakresie instalacji ogrzewczych temat poświęcony zapewnieniu i utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w instalacji – po co, jak i czym. Zagadnienie ważne, gdyż bez odpowiedniego ciśnienia instalacja prawidłowo pracować nie może, a to z kolei może podnieść ciśnienie jej użytkownikowi, zwłaszcza w sezonie ogrzewczym. Ponadto temat związany z przydomowym gospodarowaniem deszczówką – coraz popularniejszy, a wynikającym nie tylko z nowych wytycznych unijnych (m.in. tzw. dyrektywa wodna), ale także z rosnącej świadomości ludzi w tym zakresie. W zakresie instalacji sanitarnych kilka słów o odpływach liniowych. Nie jest to, póki co, dominujące na rynku rozwiązanie, ale warto przyjrzeć się mu w kontekście zalet i korzyści oraz nowości produktowych, bo zyskuje ono na popularności.

A to nie wszystkie tematy! Zatem – życząc spokojnych i rodzinnych świąt oraz energii w nowym roku zapraszamy do lektury!

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE ZEWNĘTRZNE

  • Systemy WAVIN POLDERROOF na niebiesko-zielonych dachach - WAVIN
  • Przydomowe zarządzanie deszczówką – trend, który nie minie - WAVIN

INSTALACJE SANITARNE

  • Odwodnienia liniowe i ścienny zestaw odpływowy do łazienek - Andrzej Świerszcz

PRODUKTY I TECHNOLOGIE

Szanowni Państwo
Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik wita jesień – parafrazując słowa starej piosenki o pomidorach. Witają też kolejne znaczne wzrosty cen nieruchomości, co z kolei wynika z działań rządzących, które to działania związane są z innym produktem spożywczym – kiełbasą, tyle, że wyborczą. I chociaż branża HVAC powoli zaczęła się podnosić z kryzysu, to taka sytuacja buduje niepewność dla wszystkich uczestników rynku, w tym dla klientów końcowych, a to źle wpływa na ich, czyli nasze, zdolności nabywcze.

W tym kontekście w Polskim Instalatorze stabilnie i przewidywalnie – ciekawe treści w aktualnych tematach. Z uwagi na to, że lada chwila rusza sezon ogrzewczy, prezentujemy sporą dawkę treści z tego działu tematycznego. Jednym z nich jest usuwanie zanieczyszczeń gazowych z czynnika instalacyjnego. Te zanieczyszczenia, wraz z zanieczyszczeniami mechanicznymi, mogą być powodem wadliwej pracy instalacji, niepożądanych efektów dźwiękowych i drgań, a także procesów chemicznych i mechanicznych prowadzących nawet do uszkodzeń i awarii urządzeń, a zawsze obniżających sprawność instalacji i jej wskaźniki ekonomiczne.

Dobrze zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać.
Ponadto prezentujemy temat automatyki domowej w instalacji ogrzewczej współpracującej z fotowoltaiką. Co, jak, czym, żeby dobrze działało, a przede wszystkim – aby się opłacało przy obowiązujących już od ponad roku nowych zasadach rozliczania energii z domowej fotowoltaiki? Tutaj kilka porad i praktycznych wskazówek.

Nie mogło także zabraknąć tematyki związanej z pompami ciepła – tym razem omawiamy zagadnienia poświęcone współpracy z kotłami gazowymi.

Przypominamy też o pewnych podstawach w tym zakresie, bo wszak repetitio est mater studiorum. Parę słów także o samych kotłach i ich ewolucji, w tym o kwestiach związanych z klasami energetycznymi tych urządzeń, tj. najnowszymi regulacjami unijnymi.

W ostatnim czasie dość głośno było i ciągle jest o tzw. nowej dyrektywie wodnej, która wprowadza istotne zmiany do obecnie obowiązujących przepisów i stawia poważne wyzwania przed branżą związaną z wodą pitną – od przedsiębiorstw wodociągowych, po zarządców budynków i lokali mieszkalnych. A czym powinna się charakteryzować woda pitna, jak wodę uzdatniać w domowych warunkach i jakie najczęściej stosowane są tu rozwiązania techniczne? – tutaj również publikujemy ciekawy materiał.

Zapraszam do lektury i do śledzenia naszych mediów społecznościowych!

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE SANITARNE

Produkty i technologie

  • Szybkie i wygodne podłączenie pomp ciepła powietrze/ woda z systemami firmy VIEGA

 

pi