Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo
Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik wita jesień – parafrazując słowa starej piosenki o pomidorach. Witają też kolejne znaczne wzrosty cen nieruchomości, co z kolei wynika z działań rządzących, które to działania związane są z innym produktem spożywczym – kiełbasą, tyle, że wyborczą. I chociaż branża HVAC powoli zaczęła się podnosić z kryzysu, to taka sytuacja buduje niepewność dla wszystkich uczestników rynku, w tym dla klientów końcowych, a to źle wpływa na ich, czyli nasze, zdolności nabywcze.

W tym kontekście w Polskim Instalatorze stabilnie i przewidywalnie – ciekawe treści w aktualnych tematach. Z uwagi na to, że lada chwila rusza sezon ogrzewczy, prezentujemy sporą dawkę treści z tego działu tematycznego. Jednym z nich jest usuwanie zanieczyszczeń gazowych z czynnika instalacyjnego. Te zanieczyszczenia, wraz z zanieczyszczeniami mechanicznymi, mogą być powodem wadliwej pracy instalacji, niepożądanych efektów dźwiękowych i drgań, a także procesów chemicznych i mechanicznych prowadzących nawet do uszkodzeń i awarii urządzeń, a zawsze obniżających sprawność instalacji i jej wskaźniki ekonomiczne.

Dobrze zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać.
Ponadto prezentujemy temat automatyki domowej w instalacji ogrzewczej współpracującej z fotowoltaiką. Co, jak, czym, żeby dobrze działało, a przede wszystkim – aby się opłacało przy obowiązujących już od ponad roku nowych zasadach rozliczania energii z domowej fotowoltaiki? Tutaj kilka porad i praktycznych wskazówek.

Nie mogło także zabraknąć tematyki związanej z pompami ciepła – tym razem omawiamy zagadnienia poświęcone współpracy z kotłami gazowymi.

Przypominamy też o pewnych podstawach w tym zakresie, bo wszak repetitio est mater studiorum. Parę słów także o samych kotłach i ich ewolucji, w tym o kwestiach związanych z klasami energetycznymi tych urządzeń, tj. najnowszymi regulacjami unijnymi.

W ostatnim czasie dość głośno było i ciągle jest o tzw. nowej dyrektywie wodnej, która wprowadza istotne zmiany do obecnie obowiązujących przepisów i stawia poważne wyzwania przed branżą związaną z wodą pitną – od przedsiębiorstw wodociągowych, po zarządców budynków i lokali mieszkalnych. A czym powinna się charakteryzować woda pitna, jak wodę uzdatniać w domowych warunkach i jakie najczęściej stosowane są tu rozwiązania techniczne? – tutaj również publikujemy ciekawy materiał.

Zapraszam do lektury i do śledzenia naszych mediów społecznościowych!

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE SANITARNE

Produkty i technologie