Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo

Zmiany zmiany, zmiany – jak powiedział Stanisław Tym do Krzysztofa Kowalewskiego w kończącej scenie znakomitej polskiej komedii sprzed lat. W naszym kraju podobnie, bo dobra zmiana, za nami, ale też – jak mówią niektórzy – przed nami. Zmiana ta wprowadziła pozytywne emocje w wielu branżach polskiej gospodarki, w szczególności w sektorze producentów i inwestorów z sektora OŹE. Przedstawiciele tych branż widzą w nowych rządzących chęci modyfikacji i cofnięcia niekorzystnych decyzji, jakie zapadały w gabinetach ich poprzedników przez ostatnie lata i które blokowały ich rozwój, tak od strony biznesowej, jak i z punktu widzenia polskiej transformacji energetycznej. Kierunek dobry, oby tylko nie popadać ze skrajności w skrajność, jak pokazała niedawna historia propozycji (zbytniej) liberalizacji przepisów dotyczących farm wiatrowych.

W duchu oczekiwanych zmian odbył się w Krakowie listopadowy kongres TRENDY 2023, gromadząc w jednym miejscu wiele firm z branży HVAC i budowlanej, stowarzyszeń branżowych i przedstawicieli władzy, a poświęcony rozwojowi sektora OŹE, budownictwu niskoenergetycznemu i transformacji energetycznej. Z uwagi na ograniczone ramy objętościowe naszego czasopisma nie piszemy o tym wydarzeniu szczegółowo, ale polecam odwiedzić jego stronę internetową i zapoznać się z reportażem i wnioskami.

O czym w tym wydaniu? Kolejna, druga część dotycząca sprawności pomp ciepła, skupiająca się na etykietach energetycznych i parametrach tam podawanych, a także artykuł omawiający wybrane błędy w projektowaniu i montażu tych urządzeń. W zakresie instalacji ogrzewczych temat poświęcony zapewnieniu i utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w instalacji – po co, jak i czym. Zagadnienie ważne, gdyż bez odpowiedniego ciśnienia instalacja prawidłowo pracować nie może, a to z kolei może podnieść ciśnienie jej użytkownikowi, zwłaszcza w sezonie ogrzewczym. Ponadto temat związany z przydomowym gospodarowaniem deszczówką – coraz popularniejszy, a wynikającym nie tylko z nowych wytycznych unijnych (m.in. tzw. dyrektywa wodna), ale także z rosnącej świadomości ludzi w tym zakresie. W zakresie instalacji sanitarnych kilka słów o odpływach liniowych. Nie jest to, póki co, dominujące na rynku rozwiązanie, ale warto przyjrzeć się mu w kontekście zalet i korzyści oraz nowości produktowych, bo zyskuje ono na popularności.

A to nie wszystkie tematy! Zatem – życząc spokojnych i rodzinnych świąt oraz energii w nowym roku zapraszamy do lektury!

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE ZEWNĘTRZNE

INSTALACJE SANITARNE

PRODUKTY I TECHNOLOGIE