envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


13Międzynarodowy konkurs designu jumpthegap®, organizowany przez firmę Roca przy współpracy z BCD (Centrum Designu w Barcelonie), wyłonił zwycięzców specjalnej 9. edycji 2020, skoncentrowanej na nowych produktach i rozwiązaniach, które odnoszą się do obecnej sytuacji pandemii w sferze higieny, infrastruktury sanitarnej i jakości życia. W tegorocznej edycji wzięło udział 1567 uczestników z 94 krajów świata. Zgłoszono 297 projektów, które były oceniane przez osobistości świata architektury i designu z USA, Hiszpanii, Belgii i Argentyny. Nagrodzone projekty są nie tylko unikatowe, ale i bardzo przyjazne użytkownikom. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

12„Bubble Bump”, autorstwa Aliny Pshenichnikovej z Rosji, to urządzenie, które automatycznie dozuje płyn dezynfekujący w postaci baniek mydlanych, tak aby zachęcić dzieci do zwiększonej higieny i dezynfekcji na co dzień. Jest przeznaczone do obiektów, gdzie gromadzą się dzieci. Jury doceniło projekt za naukę dobrych nawyków przez zabawę, a nie przymuszanie.

11Lux”, autorstwa Juana Restrepo z HolandII, to z kolei inteligentny system dezynfekcji w przestrzeni publicznej oparty na promieniowaniu UV. Urządzenie w suficie, przy użyciu promieniowania UV, oczyszcza pomieszczenie w 99%, kiedy jest puste. Jury konkursu oceniło, że to idealne rozwiązanie, aby być całkowicie pewnym utrzymania higieny w przestrzeni publicznej. 

„OM”, projekt Rafaela Vinadera z Hiszpanii, oferuje dwie funkcje. Jest to urządzenie sanitarne z automatycznym dyspenserem żelu do dezynfekcji i jednocześnie termometrem na podczerwień. System mierzy temperaturę z nadgarstka użytkownika. Produkt przeznaczony jest do przestrzeni szczególnie wzmożonej transmisji wirusa. Jury konkursu doceniło projekt za to, że łączy zachowanie higieny oraz kontrolę temperatury. Dotąd takich na rynku nie było.

10

UVClean, zgłoszony przez Lidię Grifts z Włoch i Ekaterinę Epifanovą z Rosji, to bateria z promieniowanim UV, która dezynfekuje urządzenia, np. telefon komórkowy, podczas gdy użytkownik myje ręce. Produkt jest nastawiony na oczyszczanie urządzeń, które w szczególności przenoszą wirusa. To jakby trzecia ręka, której nigdy nie myjemy. Jury nagrodziło produkt za maksymalnie wykorzystanie czasu i podwyższenie jakości higieny w łatwy sposób w oparciu o istniejącą technologię.

 


 

pi