envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


Instalacje OZE

31Obecnie coraz częściej inwestorzy, którzy jako źródło ogrzewania w swoim domu wybrali pompę ciepła, decydują się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Obie technologie świetnie ze sobą współgrają, ponieważ energią napędową dla pompy ciepła jest energia elektryczna, której w przypadku odpowiedniej liczby modułów PV użytkownik może mieć w nadmiarze. Wykorzystanie pompy ciepła powoduje zwiększenie zużycia produkowanej energii elektrycznej na potrzeby własne, czyli tzw. autokonsumpcji. A to zawsze przynosi dobry efekt ekonomiczny. Spróbujmy jednak odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć inteligentny minisystem zarządzania energią w budynku jednorodzinnym, aby pod względem energetycznym zoptymalizować współpracę instalacji PV z pompą ciepła?

Stosowanie pomp ciepła w nowo realizowanych inwestycjach jest już codziennością. Coraz częściej wybiera się też pompy ciepła, zwłaszcza typu powietrze-woda, w przypadku modernizacji systemu grzewczego w budynkach istniejących. I choć wiele osób wciąż ma wątpliwości w związku z takim rozwiązaniem, to niesłusznie – powietrzna pompa ciepła to doskonały wybór dla już istniejącego budynku. Dlaczego tak jest i na co zwrócić uwagę, gdy rozmawiamy z klientem o modernizacji ogrzewania przy wykorzystaniu pompy ciepła?8

Wśród inwestorów wciąż rośnie popularność powietrznych pomp ciepła, czemu towarzyszy rozwój technologii produkcji tych urządzeń. Generalnie do wyboru są tu pompy ciepła monoblokowe albo typu split. I choć efekty ich pracy są porównywalne, to warto jednak zwracać uwagę klientów na pewne różnice pomiędzy tymi urządzeniami.6

Pompy ciepła powietrze-woda w wersji split i monoblok pracują w ten sam sposób. Pobierają energię zakumulowaną w powietrzu i zmieniają ją w ciepło przekazywane wodzie grzewczej w instalacji c.o. Oba typy urządzeń pracują bardzo efektywnie i mogą osiągać takie same wydajności, np. zarówno pompa ciepła split Vitocal 200-S, jak i monoblokowa pompa Vitocal 200-A o mocy grzewczej od 5 do 17,4 kW charakteryzują się kl. efektywności energetycznej A++ i wysokim współczynnikiem efektywności COP do 5,0 (A7/W35). Oba rodzaje urządzeń mogą też zapewniać ogrzewanie oraz chłodzenie budynków, a także być zasilane prądem z domowej instalacji PV.

6 09Nie ustają kontrowersje wokół planowanego na najbliższe lata odchodzenia od wykorzystania gazu ziemnego w ogrzewnictwie – na rzecz technologii pomp ciepła, a także możliwości stosowania w tym obszarze również tzw. czystego wodoru. Dlatego przedstawiamy kolejny ważny głos w tej dyskusji, zapraszając do wypowiedzi doktora Marka Miarę, długoletniego pracownika Instytutu Fraunhofera ISE w Niemczech.

1 09Ogólnie wiadomo, że najbardziej sprzyjające generowaniu energii elektrycznej przez instalację PV jest ukierunkowanie jej na południe. W przypadku konstrukcji wolno stojących inwestor ma najczęściej spore pole manewru, aby uzyskać optymalne ustawienie. W dobrej sytuacji są również właściciele nowo powstających domów z dachami dwu- lub nawet jednospadowymi. Sprawa może się jednak skomplikować w przypadku starszych budynków i zróżnicowanych połaci dachu. Jak sensownie rozwiązać ten problem?

1 06Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych propozycję nowelizacji ustawy ‒ prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ten, opublikowany 2 czerwca 2021 r. w Rządowym Centrum Legislacji, proponuje od 1 stycznia 2022 r. wygaszenie systemu opustów i zastąpienie go modelem zakupu i sprzedaży energii znacznie mniej korzystnym dla przyszłych prosumentów. Stanowisko w tej sprawie przedstawiło Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej SBF POLSKA PV, natomiast Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej POBE, w imieniu 11 organizacji branżowych, skierowało postulaty do Premiera Mateusza Morawieckiego.

39Jak wynika z informacji PORT PC, w ubiegłym roku kolejny raz odnotowano w Polsce bardzo duże wzrosty na rynku pomp ciepła powietrze-woda. W stosunku do 2019 r. sprzedaż tych urządzeń wzrosła o 108%, a np. w odniesieniu do 2017 r. – ponad pięciokrotnie.


 

pi