envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 WarszawaInstalacje OZE

5Od kilku lat obowiązuje w Polsce metoda bilansowania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci, a wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną, oraz energii pobieranej z sieci. Taka forma rozliczenia jest bardzo atrakcyjna, ponieważ w przypadku instalacji PV o mocy poniżej 10 kWp można potraktować sieć elektroenergetyczną jak akumulator i odzyskać – w rozliczeniu całorocznym – 80% energii tam odprowadzonej. Niższe niż wcześniej ceny elektrowni na dachu, wspomniana elastyczność sieci oraz duża popularność pomp ciepła stwarzają doskonałe warunki inwestycyjne. Energię elektryczną „zgromadzoną” w sieci w okresie wiosenno-letnim bez problemu wykorzysta się do pracy pompy ciepła jesienią i zimą. Dodatkowo automatyka pompy ciepła może wspomagać zarządzanie własną energią w celu zwiększenia autokonsumpcji.

18Właściwie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, zamontowana i sprawdzona przez eksperta, działa bezawaryjnie i praktycznie bezobsługowo przez wiele lat. Niegroźne są dla niej również wyładowania atmosferyczne, nawet w okolicy. Ważne jest jednak, aby odpowiednio wykonać zabezpieczenia i dbać o coroczny przegląd serwisowy urządzeń.

Uderzenie pioruna to jedno z najgroźniejszych zjawisk atmosferycznych, które – jeśli nie wykona się odpowiednich zabezpieczeń – może poważnie uszkodzić instalację PV zamontowaną na budynku. Podczas uderzenia napięcie, które pojawia się pomiędzy miejscem wyładowania (np. dachem) a ziemią, może wynosić nawet kilkadziesiąt mln woltów, z kolei natężenie prądu może sięgać 100 tys. amperów. Bez odpowiedniej ochrony często dochodzi wtedy do pożaru instalacji, który niszczy ją doszczętnie. Warto pamiętać, że przed skutkami wyładowań nie uchroni instalacji PV sam piorunochron (jeśli jest na budynku).

25Instalacje fotowoltaiczne szybko zdobywają popularność w naszym kraju i wiele osób rozważa możliwość zakupu własnego generatora PV. Nic dziwnego – na rynku odnotowuje się coraz większą dostępność zarówno paneli, jak i falowników, a sama inwestycja jest dodatkowo wspierana systemowo.

9aPolacy wybierają fotowoltaikę w trosce o środowisko i własny portfel. 96% użytkowników jest zadowolonych z decyzji o montażu paneli, a 37% myśli już o powiększeniu instalacji – wynika z pierwszego raportu Oferteo.pl o fotowoltaice. Największą przeszkodą na drodze do czystej energii jest biurokracja.

62Czy warto dodatkowo inwestować w instalację fotowoltaiczną, jeśli ma się dom jednorodzinny od ponad 10 lat obsługiwany przez pompę ciepła? Jak sprawuje się gruntowa pompa ciepła po tylu latach eksploatacji? Czy można stworzyć „Dom bez rachunków” z już istniejącego budynku? – Myślę, że w znalezieniu odpowiedzi na te pytania, oprócz wyników przeprowadzonych symulacji, kalkulacji i różnych analiz, niezwykle pomocne mogą być konkretne doświadczenia inwestorów. Dobrym przykładem jest historia mojego domu.

38Kontynuujemy prezentację wniosków przedstawionych w obszernym raporcie eksperckim, przygotowanym w ubiegłym roku na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który stanowi swoistą mapę drogową dla innowacji w branży niskoemisyjnych technologii grzewczych. W opracowaniu można znaleźć konkretne zalecenia czy rekomendacje dotyczące rozwoju technologii pomp ciepła i urządzeń na biomasę w Polsce. Wcześniej, korzystając z raportu, przedstawiliśmy analizę potrzeb, możliwości i oczekiwań w odniesieniu do polskiego rynku pomp ciepła. Teraz przyjrzymy się kotłom na biomasę.

15Podstawowym błędem podczas szacowania potencjalnych zysków energii z instalacji fotowoltaicznej jest obliczanie mocy całej instalacji na podstawie deklarowanej mocy pojedynczych paneli wchodzących w jej skład. Podstawowe parametry paneli są bowiem podawane dla warunków praktycznie nie występujących w naszym kraju. Nie uwzględniają one również czynników zewnętrznych wpływających na działanie instalacji PV.


 

pi