Prawo i finanse
Dobór specyfikacji technicznych. Stosowanie norm. Dyskusja na przykładzie wybranych urządzeń technicznych. Część 1
- Szczegóły
O statusie prawnym Polskich Norm napisano przez ostatnie lata wiele, także całkowicie sprzecznych ze sobą opinii. W dyskusję zaangażowane są wszystkie zainteresowane strony – m.in. producenci, projektanci, inspektorzy, a także jednostki normalizacyjne i certyfikująco-dozorowe. Nie jest to jednak kwestia opinii, a stanu prawnego, o czym już też pisaliśmy w „Polskim” (patrz artykuł pt. „Polskie Normy – (nie)obowiązkowość stosowania”, opublikowany w wydaniu 9/2021 (297), str.: 38-41 i dostępnym także na naszej www). Tamten artykuł wywołał pewną dyskusję wśród czytelników, którzy zwracali się do autora (Damian Muniak, obecny redaktor naczelny „Polskiego”) z pytaniami w tej sprawie, z prośbami o pomoc i interpretację w konkretnych przypadkach projektowych itd. Jest to więc zagadnienie istotne i ciągle aktualne. Z tym artykułem rozpoczynamy zatem mini-cykl poświęcony temu tematowi i opracowany właśnie przez specjalistów jednej z najważniejszych w Polsce jednostek dozorowo-certyfikujących, mianowicie przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT), jako swego rodzaju kontynuację tamtego artykułu.
Dobór specyfikacji technicznych. Stosowanie norm. Część 2
- Szczegóły
Prezentujemy drugi z cyklu artykułów, w którym przedstawiamy tematykę stosowania norm technicznych. W tej części artykułu przybliżamy problem na przykładzie oceny zgodności, w tym wyjaśniamy następujące zagadnienia:
- dobrowolne stosowanie norm,
- normy zharmonizowane – konsekwencje stosowania albo niestosowania,
- stosowanie norm w całości lub w części,
- stosowanie norm nieaktualnych.
Jak rozpocząć działalność w branży HVAC – krok po kroku
- Szczegóły
Branża ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji od lat, pomimo lepszych i gorszych okresów, cieszy się stabilnym wzrostem. Wpływ mają na to z pewnością takie czynniki jak polityka energetyczna Polski i Unii Europejskiej w kwestii odnawialnych i ekologicznych źródeł ciepła, upalne lata oraz coraz większa świadomość wśród inwestorów dotycząca kształtowania komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Z tego względu wielu przedsiębiorców działających w pokrewnych branżach budownictwa, energetyki, czy elektryki decyduje się na poszerzenie działalności właśnie o sektor HVAC. Podobnie liczne jest grono osób, które planują założenie nowej firmy realizującej usługi we wspomnianym zakresie. Jak zatem rozpocząć działalność w branży pomp ciepła, klimatyzacji oraz wentylacji? Jakie wymogi należy spełnić oraz jak organizacyjnie funkcjonuje branża?
Europejska jakość i chiński mit – a może na odwrót?
- Szczegóły
Artykuł ten może być dla niektórych czytelników zaskoczeniem, prowokacją, czy też ukrytym lokowaniem (jakiegoś) produktu. Dla innych może być dość nudną, bo oczywistą lekturą – np. dla tych, którzy podobną wiedzę i doświadczenie z rynku HVAC mają, bo z niejednego pieca chleb jedli (czyli pracowali w wielu różnych firmach z branży), którzy wszystko to poznali i na własnej skórze przerobili. Otóż – nie, artykuł nie jest w założeniu ani prowokacją, ani promocją takich, czy innych firm, czy też regionów świata. Przyczynki do powstania tego artykułu są trzy. Po pierwsze, jako uczestnik rynku HVAC i osoba, która z obowiązku zawodowego i zwykłej ciekawości na bieżąco monitoruje różne jego aspekty, ciągle spotykam się z różnymi, często radykalnymi opiniami klientów, dotyczącymi produktów; są to opinie pojawiające się najczęściej w kontekście ich ceny i pochodzenia. Po drugie, sam czasami od czytelników dostaję pytania i prośby o porady w doborze produktów – z jakiej firmy, dlaczego takiej, a nie innej, czemu ceny się tak różnią itp. Po trzecie, jako osoba, która miała możliwość poznać ten rynek od strony różnych producentów, różnych dostawców i różnych klientów, mogę pokusić się o wtrącenie swoich trzech groszy i rozwianie pewnych mitów.
Zrozumieć certyfikację budynków – praktyczny przewodnik. Certyfikaty LEED, BREEAM i WELL, cz. 1 – podstawowe pojęcia i ogólne kryteria oceny
- Szczegóły
Certyfikacja budynków jest coraz popularniejszym narzędziem w branży nieruchomości, które pozwala ocenić i potwierdzić zrównoważoność ekologiczną, społeczną i ekonomiczną danego obiektu. Wiedza na temat tego procesu może być kluczowa dla inwestorów, deweloperów, projektantów i zarządców nieruchomości, którzy dążą do stworzenia budynków przyjaznych środowisku i efektywnych energetycznie. W tym artykule przedstawimy praktyczny przewodnik po certyfikacji budynków, który pomoże zrozumieć proces, rodzaje certyfikatów oraz korzyści z ich wdrożenia.
Przyczyny i skutki zmian dyrektywy unii europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
- Szczegóły
Sektor budowlany odpowiada za ponad 33% światowego zużycia energii. Według Komisji Europejskiej budynki w krajach członkowskich Unii Europejskiej odpowiadają za 40% zużywanej energii i za 36% emisji gazów cieplarnianych. Ogrzewanie, chłodzenie i ciepła woda użytkowa stanowią 80% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe. W celu podjęcia działań zmierzających do oszczędności energii w budynkach oraz zmniejszenia wpływu człowieka na środowisko konieczne było wprowadzenie rygorystycznych zasad związanych z promowaniem efektywności energetycznej w budynkach.
Polskie Normy – (nie)obowiązkowość stosowania
- Szczegóły
Z norm przedmiotowych w budownictwie i technice HVAC korzystamy na co dzień: przy projektowaniu, montażu lub podczas eksploatacji. Norm takich są tysiące. Jeśli weźmiemy jakikolwiek wyrób do ręki, to możemy być pewni, że dotyczy go co najmniej kilka norm: polskich, europejskich, międzynarodowych. Z powodu ich powszechności zwykle nie zastanawiamy się nad koniecznością ich stosowania. Skoro normy są i dotyczą niemal każdego aspektu technicznej aktywności człowieka oraz powołuje się je w instrukcjach i kartach technicznych wyrobów, to zapewne trzeba je stosować i kropka. Są więc w tym względzie źródłem prawa. Czy tak jest w istocie? – Odpowiedź jest jednoznaczna, ale zanim do niej dojdziemy, przyjrzyjmy się zagadnieniu od podstaw.