envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementInstalacje sanitarne

18 12W naszym krótkim przeglądzie przyjrzymy się ofercie rynkowej zaworów kątowych. Przeanalizujemy także ich parametry pod kątem cech użytkowych i przeznaczenia produktów.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego zawory kątowe nazywają się akurat tak – czemu kątowe? Wynika to z ich geometrii, wlot jest pod kątem prostym do wylotu. No dobrze, ale przecież niektóre inne zawory, np. termostatyczne zawory grzejnikowe, kurki kulowe do rozdzielaczy itp. także mogą mieć figurę kątową, a takie ich wersje wcale nie są nazywane kątowymi.

18 12O wodzie pitnej możemy mówić w różnych kontekstach, bo w końcu co oznacza, że jest ona pitna? Czy woda z ujęcia głębinowego jest pitna? Czy woda z ujęcia powierzchniowego jest pitna? Czy deszczówka jest pitna? W końcu – czy woda z kranu jest pitna?

Szpitale to bardzo wymagające obiekty, jeśli chodzi o zaopatrzenie w70 11. Stosuje się ją tu m.in. do celów spożywczych, w tym – zaopatrzenia szpitalnej kuchni, higieny osobistej personelu i pacjentów, spłukiwania toalet, zasilania urządzeń w pralni szpitalnej, ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń czy zasilania urządzeń przeciwpożarowych, ale też do sterylizacji, przygotowania wody do stacji dializ czy w laboratoriach analitycznych.

18 12W artykule omówiłem tematykę urządzeń zabezpieczających przed wtórnym skażeniem wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, skupiając się przede wszystkim na zaworach zwrotnych antyskażeniowych, choć oczywiście nie są to jedyne rozwiązania techniczne i urządzenia, które w celu zabezpieczenia sieci zapewniają blokadę przepływu zwrotnego. Temat nie jest nowy, ale jak pokazuje praktyka, zarówno dobór, jak i zastosowanie zaworów antyskażeniowych wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Warto więc zebrać tę wiedzę w pigułce, przypominając ogólne wytyczne doboru tych urządzeń i aspekty związane z projektowaniem instalacji wymagających adekwatnych zabezpieczeń.

Czy syfon pod przyborem sanitarnym jest niezbędny? – Nie bez pow70 11odu stawiam to pytanie, ponieważ w swojej praktyce instalacyjnej czasem spotykałem się z sytuacjami, gdy właściciele lokalu albo budynku byli skłonni zrezygnować z syfonu, np. z uwagi na utrudnienia techniczne lub brak miejsca.

Do 12 stycznia 2023 r. Polska musi dokonać implementacji unijnej dyrektywy o jakości wody do spożycia. Zakres zmian jest bardzo szeroki, a całkowite wdrożenie dyrektywy może kosztować nawet 44 mld zł. Poważne obawy w związku z tym wyraża zarówno branża wodno-kanalizacyjna, jak i przedstawiciele samorządów.34a 11

Połączenia gwintowane stanowią newra11 05lgiczny punkt każdej instalacji, a kluczowy w kontekście bezpieczeństwa jest rodzaj materiału stosowanego do produkcji kształtek. Viega stawia na brąz krzemowy, charakteryzujący się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Ponadto, fabrycznie radełkowany gwint zewnętrzny pozwala znacznie skrócić czas montażu.


 

pi