envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

ok PI baner PI 30 lat

Advertisement


Instalacje sanitarne

129Znalezienie odpowiedniego systemu kanalizacyjnego do wysokich budynków często jest nie lada wyzwaniem. Oczekuje się bowiem, że będzie on sprawnie i bezpiecznie odprowadzać ogromne ilości wody i ścieków na znaczną odległość, a jednocześnie – nie zajmie zbyt wiele cennej przestrzeni w budynku. Naukowcy z firmy Geberit, w drodze wieloletnich badań oraz udoskonalania wcześniej opatentowanych rozwiązań, opracowali jednak technologię, która idealnie wpisuje się w te założenia.

Bezdotykowa armatura sanitarna już na dobre zagościła w przestrzeniach publicznych. Rosnąca popularność takich rozwiązań spowodowała potrzebę stworzenia baterii, które łączą przystępność cenową z najwyższymi właściwościami użytkowymi, jak: łatwość montażu, odporność mechaniczna, niezawodność działania i oszczędne zużycie wody. Wszystkie te cechy posiadają baterie umywalkowe MODUS E z oferty firmy SCHELL.1 12

72Każdy system instalacyjny, oprócz elementów podstawowych – rur, złączek itp., obejmuje także zestaw narzędzi do prawidłowego wykonania wszystkich operacji potrzebnych do montażu kompletnej instalacji. Bardzo często producenci systemów wytwarzają lub importują narzędzia dedykowane wyłącznie do swoich rozwiązań. Są jednak również narzędzia uniwersalne, których można używać niezależnie od systemu, do różnych rozwiązań w instalacjach sanitarnych i ogrzewczych.

13Bezpieczna i higieniczna instalacja wodna? – Tak, ale tylko z zaworami najwyższej jakości. Regulacyjne zawory kątowe i przyłączeniowe pełnią ważną rolę w instalacji: odcinają dopływ wody, regulują natężenie przepływu i umożliwiają podłączenie urządzeń AGD. Zdecydowany wpływ na ich rolę w systemie ma jakość i trwałość wykonania. Tylko sprawdzone rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo i pozwalają zapobiec skutkom potencjalnej awarii i kosztownym naprawom.

27W poprzednim artykule przedstawiłem charakterystykę rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych, koncentrując się na usystematyzowaniu rozwiązań dostępnych na rynku, a także na zaletach i możliwościach poszczególnych materiałów. Stosowanie tworzyw sztucznych w instalacjach, oprócz zalet, narzuca jednak także pewne ograniczenia wynikające ze specyfiki materiału, o których trzeba pamiętać na różnych etapach inwestycji. Ich pominięcie może skutkować awarią instalacji, jej rozszczelnieniem, uszkodzeniem czy też znaczącym pogorszeniem właściwości fizyko-chemicznych znajdującej się w rurach wody.

15W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie jej z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami o małych średnicach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla projektantów i użytkowników budynku, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni pod stropem. Jednak pracy instalacji towarzyszy hałas. Powstaje pytanie: jak zminimalizować poziom hałasu?

25 09Tworzywa sztuczne to doskonały materiał do budowy nowoczesnych instalacji odpornych na korozję. Dzięki bogatej ofercie rynkowej, obecnie materiał ten można idealnie dopasować do potrzeb instalacji, a systemowe rozwiązania ułatwiają projektowanie, wykonawstwo i ograniczają ryzyko błędów montażowych. Duży wybór rozwiązań bywa jednak wyzwaniem, choćby ze względu na interpretację stosowanych oznaczeń rur. Spróbujmy więc krótko usystematyzować wiedzę na temat tworzyw sztucznych, z których wykonywane są dostępne na rynku elementy instalacji.


 

pi