Wywiady, opinie, polemiki
My nie sprzedajemy, my pomagamy kupować. IMI Hydronic Engineering i otwarcie Customer Experience Center - czyli co w branży piszczy. Wywiad ze Sławomirem Świąteckim i Markiem Piechą
- Szczegóły
Rynek i branża HVAC ciągle ewoluuje i zmienia się. Podstawowym czynnikiem tych zmian są regulacje prawne, tworzące otoczenie rynkowe, ale przede wszystkim sam rynek, czyli klienci. To ich oczekiwania i potrzeby są motorem napędowym dla nowych rozwiązań, nowych produktów, nowych ofert ze strony firm. Są to rzeczy dość oczywiste, takie sprzężenie działa w niemal każdej branży i to m.in. dzięki niemu możemy cieszyć się coraz to nowymi udogodnieniami – tak w sferze jakości produktów, jak i w sferze komfortu użytkownika i jego doświadczeń zakupowych.
EDP Energia Polska ‒ nowy leader na polskim rynku PV buduje długofalowe partnerstwa biznesowe
- Szczegóły
Country Manager EDP Energia Polska
W ostatnim czasie polski rynek fotowoltaiki przeżywa intensywny rozwój ilościowy i jakościowy. Pojawiają się na nim nowi, międzynarodowi gracze, których bogate doświadczenie niewątpliwie może być wsparciem nie tylko przy transformacji tego rynku, lecz także sprzyjać integracji branży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Jednym z nich jest spółka EDP Energia Polska, która w 2020 r. oficjalnie zawitała do Polski z planami długofalowej polityki inwestycyjnej. O dotychczasowych osiągnięciach firmy na polskim rynku, planach rozwoju na kolejne lata oraz współpracy z branżą instalacji, a także o szczegółach unikatowej oferty firmy dla klientów biznesowych rozmawiamy z Ireneuszem Kulką, Country Managerem EDP Energia Polska.
Prawie wszystkie znaczące firmy produkujące urządzenia grzewcze mają w swojej ofercie pompy ciepła
- Szczegóły
Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
Dzień dobry Panie Prezesie! Na wstępie chciałam serdecznie podziękować, że znalazł Pan czas na udzielenie odpowiedzi w wywiadzie dla Polskiego Instalatora. Nie przedłużając, zacznę od pierwszego pytania: PORTPC (czyli Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) powstała w styczniu 2011 r. Jaki był początkowy zamysł Organizacji, czyj to był pomysł i co udało się Państwu przez ten czas osiągnąć?
Paweł Lachman: Bardzo dziękuję za możliwość rozmowy. Z redakcją „Polskiego instalatora" współpracujemy skutecznie od początku istnienia naszej organizacji i cieszy nas to, że udało nam się wspólnie zrealizować kilka działań np. akcję promocji pomp ciepła w gminach.
Kotły czy pompy ciepła – w którą stronę zmierza rynek?
- Szczegóły
Od pewnego czasu w branży toczy się dyskusja na temat kierunku, w którym zmierza rynek urządzeń grzewczych? Czy będzie to rynek tradycyjnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, czy rynek urządzeń grzewczych będzie należeć do instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii?
Tak postawione pytanie wydaje się być pytaniem retorycznym. Wyczerpalność zapasów paliw kopalnych jest faktem i nie da się tego obalić żadnymi teoriami spiskowymi, mówiącymi o niejasnych interesach bliżej nieokreślonych grup, mających swój interes w promowaniu energetyki odnawialnej kosztem dobra narodowego jakim jest węgiel. Tylko że tego węgla zaczyna w Polsce brakować.
Rok 2017 w branży instalacyjno-grzewczej – już dawno nie było tak dobrze
- Szczegóły
Przebieg roku 2017 w branży instalacyjno-grzewczej był bardzo interesujący. Po pewnym załamaniu, a raczej spowolnieniu w miesiącach marzec/kwiecień, rok charakteryzował się dużą aktywnością zakupową zarówno w obszarze urządzeń grzewczych o małej mocy, ale także urządzeń średniej i dużej mocy. Rok 2017 był wyjątkowy dla całej branży instalacyjno-grzewczej w Polsce jako dla całości.
Pierwszy kwartał 2017 roku, jeśli chodzi o sprzedaż urządzeń grzewczych i elementów instalacyjnych, był raczej przeciętny i nie zapowiadał zwyżek, które pozwoliły na tak wysoki wynik sprzedaży w całym 2017 roku. W II i III kwartale nastąpił pewien szok wynikowy w sprzedaży praktycznie u wszystkich producentów, który spowodował pewne niedowierzanie i w rezultacie weryfikacje spływających z rynku informacji sprzedażowych. Było to spowodowane także dość dużą rozbieżnością wyników, jeśli chodzi o wysokość sprzedaży u producentów i u dystrybutorów. Powodowało to pewne niedowierzanie na rynku i wątpliwości, co do zbieranych informacji, co wymusiło weryfikacje danych bezpośrednio u graczy rynkowych, którzy praktycznie każdy z osobna potwierdzili osiągane wyniki. IV kwartał 2017 roku w branży był już spokojniejszy i wzrosty były traktowane jako zjawisko odzwierciedlające aktualną sytuację rynkową oraz jako możliwość wykorzystania potencjału do polepszenia wyników firm w całym 2017 roku.
Potrzebujemy magazynów energii
- Szczegóły
Obecnie mamy do dyspozycji coraz więcej instalacji produkujących prąd na niewielką skalę przy wykorzystaniu energii słonecznej czy wiatrowej. Służą one nie tylko zaspokojeniu potrzeb firm i samorządów, ale również gospodarstw domowych. Wytwarzana energia często jednak przekracza aktualne zapotrzebowanie, dlatego jej nadwyżki powinny być składowane w przeznaczonych do tego magazynach energii.