Warto wiedzieć
POBE: Nowe Ministerstwo Budownictwa − klucz do zielonej transformacji w tej dekadzie
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Polska stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną i realizacją celów Europejskiego Zielonego Ładu. Spośród wielu różnych dziedzin gospodarki to właśnie sektor budownictwa ma tu do odegrania jedną z najważniejszych ról, potrzebuje jednak szybkich, zdecydowanych i skoordynowanych działań. Ich gwarantem może być odrębny, silny resort budownictwa i mieszkalnictwa w nowym polskim rządzie. Dlatego też ideę utworzenia takiego ministerstwa mocno popiera Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE, w ramach którego współpracuje 13 organizacji reprezentujących branżę budowlaną w obszarach związanych z efektywnością energetyczną budynków.
Pierwsze miasto w Polsce, w którym rządzą dzieci!
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Zapraszamy do niezwykłego miasteczka edukacyjnego, w którym dzieci będą mogły wcielić się w różne role zawodowe i zdobywać swoje pierwsze, cenne doświadczenia.
W miniciti na młodych czeka wyjątkowa, przedsiębiorcza zabawa i wiele różnych ścieżek kariery! Dzieci będą zdobywały wiedzę i kwalifikacje z różnych dziedzin, takich jak: bankowość, ekonomia, inżynieria, media, medycyna, motoryzacja, nowe technologie, profilaktyka zdrowia, projektowanie, przedsiębiorczość, sport, sztuka, bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność społeczna biznesu. Nauczą się zarządzania swoimi finansami, podejmowania decyzji, pracy w zespole i oszczędzania.
Miliony domów i mieszkań do remontu w związku z dyrektywą UE
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Kilka milionów mieszkań i budynków w Polsce musi zostać gruntownie zmodernizowanych w ciągu najbliższych 10 lat. Związane jest to z przyjęciem w marcu 2023 r. przez Parlament Europejski dyrektywy EPBD o efektywności budynków, nakładającej obowiązek podniesienia klasy energetycznej także istniejących obiektów. – Dla właścicieli wiązać się to będzie z wydatkami, lecz jednocześnie szansą na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną i cieplną – ocenia Jakub Kapuśniak z firmy Stiebel Eltron. Odpowiednie inwestycje warto zaplanować wcześniej, aby nie było konieczności kumulowania wydatków w krótkim czasie.
Wsparcie tylko dla gigantów? Polskie firmy „na lodzie”. PORT PC apeluje o zmiany w projekcie rozporządzenia MRiT
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
28 września br. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC” wystosowała apel do Ministra Waldemara Budy w związku z projektem rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii z 14 września 2023 r., które dotyczy publicznego wsparcia dla firm inwestujących w produkcję kluczowych technologii Net Zero w Polsce, w tym pomp ciepła i ich komponentów. Regulacje w tej sprawie były od kilku miesięcy z niecierpliwością wyczekiwane przez naszych przedsiębiorców. Dziś mówią oni o szoku i rozgoryczeniu – w projekcie rozporządzenia pojawił się bowiem zaporowy warunek minimalnej wartości inwestycji w kwocie aż 110 mln euro! Zdaniem PORT PC, wyklucza to z możliwości uzyskania wsparcia właściwie wszystkie polskie przedsiębiorstwa.
Słoneczny czas dla rynku fotowoltaiki. Co przyniesie jesień?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
▶ Fotowoltaika to obecnie w Polsce najchętniej wykorzystywana forma spośród odnawialnych źródeł energii;
▶ Zmiany na polskim rynku prosumenckim nie zahamowały wzrostowego tempa i szacuje się dalszą ekspansję fotowoltaiki na rynku europejskim i polskim;
▶ Branża przygotowuje się do jesieni, rozważając różne scenariusze.