envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementWarto wiedzieć

Pompy ciepła nieprzerwanie zyskują na popularności jako nowoczesne rozwiązanie służące ogrzewaniu domów. Ich zastosowanie pozwala znacznie obniżyć związane z tym koszty – w sprzyjających warunkach i przy wykorzystaniu energii z własnej instalacji fotowoltaicznej nawet o połowę względem kotłów gazowych. Na temat pomp ciepła krąży jednak sporo mitów – jeden z nich dotyczy tego, iż rzekomo nie działają w zimnym klimacie. Jak jest naprawdę?wykres1

1310 maja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił, że przejściowo, do końca 2024 r., uznane europejskie certyfikaty HP Keymark, EHPA Q i Eurovent będą wystarczające do kwalifikacji pomp ciepła na listę ZUM w „Czystym Powietrzu”. Zdaniem PORT PC, to dobry kompromis, który zapewni, że produkty renomowanych europejskich firm będą również na liście ZUM. Eliminuje to dotychczasowe problemy z jakością dotowanych pomp ciepła, gwarantując użytkownikom wysokie standardy ochrony, a jednocześnie promuje uczciwą konkurencję na rynku, usprawniając proces rejestracji pomp ciepła w bazie ZUM. Na taki ruch czekała nie tylko branża, ale i inwestorzy zaniepokojeni przedłużającymi się procedurami.

Z przyjemnością zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko pod hasłem "Wszystko zależy od energii!". Inicjatywę organizują Fundacja Świadomi Klimatu i Politechnika Śląska. Przewodnictwo Jury i nadzór merytoryczny sprawuje prof. zw. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej. Autorką projektu jest dr Halina Rechul.Krajowy Konkurs Energetyczny

1Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej i Firma BIMs PLUS nawiązały współpracę w celu szerzenia wiedzy z zakresu techniki grzewczej i rozwiązań odnawialnych źródeł energii.

BIMs PLUS to jedna z największych sieci hurtowni instalacyjnych w Polsce, która doskonale rozumie potrzeby współczesnych instalatorów przynosząc innowacyjne rozwiązania i produkty najwyższej jakości. BIMs PLUS to czołowy dystrybutor ponad 500 tysięcy produktów z zakresu techniki grzewczej, pomp ciepła, wentylacji, klimatyzacji, techniki sanitarnej, systemów instalacyjnych czy uzdatniania wody.

150 lat marki VaillantHistoria programu Czyste Powietrze sięga września 2018 roku. To już ponad 5 lat kompleksowego wspierania transformacji energetycznej polskich budynków przez program rządowy. W tym czasie zaszło wiele różnych zmian zarówno w warunkach, jak i zasadach programu. Teraz przyszedł czas na kolejną ważną modyfikację, która przyniesie korzyści nie tylko beneficjentom, ale także organizatorowi oraz całej branży grzewczej.

Nowe zasady wprowadzają dodatkowe obowiązki dla producentów pomp ciepła

Pompy ciepła to w programie Czyste Powietrze najpopularniejsza gama urządzeń. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez NFOŚiGW we wrześniu 2023 r. stanowiły one aż 50% wnioskowanych źródeł ciepła. Nieco wcześniej, w styczniu 2023 r., padła rekordowa wartość 64% wniosków przypadająca właśnie na tę grupę produktów. 1 Ogromna popularność pomp ciepła rodzi jednak ryzyko napływu do Polski urządzeń wątpliwej jakości, których rzeczywiste parametry i dane techniczne mogą nie pokrywać się z danymi deklarowanymi. Instalacja nieefektywnych pomp ciepła o niezweryfikowanych parametrach to duże ryzyko, które może odbić się czkawką dla ich potencjalnych użytkowników.


 

pi