envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa





Szanowni Państwo

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z różnymi kampaniami. Kampania wyborcza w USA, kampania wyborcza w Polsce i...kampania dot. pomp ciepła. Śledząc fora internetowe, periodyki branżowe, ale też zupełnie – wydawałoby się – niezwiązane z branżą media mainstreamowe często można było natknąć się na coraz to bardziej spektakularne tytuły. O „rachunkach grozy” czytaliśmy już wielokrotnie w przeszłości i nie można powiedzieć, że takie opinie są zupełnie nieuzasadnione i nie mają niekiedy pokrycia w faktach, ale – abstrahując od generalizowania przy użyciu wybiórczych przypadków – tym razem skala negatywnego PR-u była naprawdę duża. Skala właśnie, ale też argumenty i język, w tym specyficzne sformułowania, których próżno szukać w ogólnej debacie na gruncie polskim i wśród obywateli posługujących się językiem polskim, skłania do szukania autorów i inspiratorów tej akcji w konkretnych miejscach – tak, m.in. w Rosji. Farmy trolli i AI, przy użyciu których tworzone są takie treści, też nowością nie są, ale jednak w tym miejscu należy się chwilę zastanowić, zwłaszcza jeśli zwolennikiem pomp ciepła się nie jest. Skoro interesy Polski stoją, a stoją, w sprzeczności z interesami Rosji, a to z Rosji prowadzona jest lwia część tej propagandy, to czy nie oznacza to jednak, że pompy ciepła nie są dla Polski takim złym kierunkiem? Co zabawne, akurat sam kilka dni temu trafiłem na „wstępniaka” z innego tytułu branżowego – „kominkowego”, gdzie niezbyt pochlebnie wyrażano się o pompach ciepła, a bezkrytycznie chwalono oczywiście kominki (niektórzy czytelnicy może nawet kiedyś widzieli takie cudo na własne oczy w czyimś domu). Możemy tam przeczytać o tym, że ogień jest żywiołem i składową życia, że Prometeusz wykradł go bogom i nauczył ludzi go używać i że w imię walki ze smogiem i złym stanem powietrza wypowiedziano wojnę boskiemu zjawisku, jakim owy ogień jest. O innych argumentach tam przywoływanych już nie wspomnę, z szacunku do czytelników. Rozmawiajmy, owszem – ale na litość boską (tę od tego ognia) na rzeczowe argumenty.

A co w tym numerze? W dziale OŹE kilka tematów, w tym tematy dotyczące pomp ciepła – jak i kiedy sprawdzają się one w już istniejących budynkach oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze z punktu widzenia certyfikatów jakościowych. W dziale dotyczącym prawa i finansów kontynuujemy temat dotyczący polskich norm i ich (nie)obligatoryjności stosowania. A na deser coś ekstra – zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i objętość opracowania. Przegląd oferty rynkowej na rok 2024 z zakresy kurków kulowych – najbardziej popularni dostawcy, łącznie ponad 250 modeli kurków porównanych pod kątem parametrów technicznych, certyfikatów, zastosowania i cen katalogowych. Ściągawka i swego rodzaju prezent świąteczny – przydatny nie tylko instalatorom i projektantom, ale również działom technicznym, marketingowym i handlowym (nie tylko) tych firm.
Zapraszam do lektury!

Dr hab. inż. Damian Piotr Muniak
Redaktor naczelny/dyrektor programowy
„Polskiego Instalatora”

 

Z ŻYCIA BRANŻY

  • Nowy Dyrektor Zarządzający w Taconova Polska - Taconova
  • Nowe miejsca pracy w Buku - Wavin

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE WEWNĘTRZNE

PRAWO I FINANSE

Produkty i technologie

  • Nowy rekuperator ścienny Wavin Ventiza PP60 – wydajny i kompaktowy - Wavin
  • Płyta budowlana Botament BP – lekka, uniwersalna i niezwykle wytrzymała - Botament
  • Inspirujące rozwiązania firmy Viega do małych łazienek. Atrakcyjna i komfortowa aranżacja ograniczonej przestrzeni - Viega
  • Szukasz kotła gazowego do nowego domu? Wybierz MCR 4 marki De Dietrich! - De Dietrich, BDR Thermea Group

 

pi