Instalacje grzewcze
Kogeneracja - podłączenie hydrauliczne modułu do systemu
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych kogeneracji. Po omówieniu kwestii związanych z opłacalnością zastosowania tej technologii w konkretnych uwarunkowaniach (link do artykułu poniżej) czas zająć się zagadnieniami dotyczącymi projektowania układu. Do wyboru mamy wiele wariantów, jeśli chodzi o miejsce i sposób podłączenia modułu kogeneracyjnego do systemu. Nasza decyzja w tym zakresie przede wszystkim będzie się przekładać na sprawność układu, ale ważne mogą być także inne kryteria. W artykule prezentujemy kilka wybranych rozwiązań.
Ekonomiczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Jedną z podstawowych zalet systemu ogrzewania podłogowego jest możliwość zapewnienia najlepszych, spośród wszystkich w praktyce stosowanych rozwiązań instalacyjnych, warunków komfortu cieplnego dla człowieka. Czasem mówi się również o korzystnych wskaźnikach ekonomicznych, przejawiających się w obniżonych, w stosunku do klasycznych grzejników konwekcyjnych, rachunkach za zużytą energię. Jak jest naprawdę i jakie faktycznie są zalety i wady tego systemu? – O tym można poczytać w pracach [2-5]. W tym artykule skupimy się na systemach sterowania grzejnikami podłogowymi z punktu widzenia aspektów ekonomicznych.
Zawory równoważące: dobór urządzeń oraz ekonomiczne efekty ich stosowania
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Artykuł jest kontynuacją cyklu poświęconego regulacji hydraulicznej instalacji ogrzewczych w kontekście ich efektywności i komfortu użytkowego. W poprzednich odcinkach cyklu* poruszyłem zagadnienia teoretyczne związane z urządzeniami służącymi do statycznego i dynamicznego równoważenia hydraulicznego. W tym artykule zaprezentuję obliczenia praktyczne doboru wybranych urządzeń i ich parametrów oraz ekonomiczne efekty ich stosowania.
Kocioł kondensacyjny – pytania od klientów
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Nie każdy zna się na technicznej stronie pracy kotłów. Wiele zagadnień jest zbyt skomplikowanych dla przeciętnego użytkownika, dlatego często zadaniem instalatorów jest tłumaczenie zawiłości związanych z pracą urządzeń. Zebraliśmy kilka najczęściej pojawiających się pytań od użytkowników i – aby ułatwić pracę serwisantów – poprosiliśmy o odpowiedź eksperta marki De Dietrich, Roberta Małaczka.
Automatyczne stabilizatory przepływu
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Automatyczne stabilizatory przepływu to kolejne urządzenia regulacyjne do wodnych instalacji ogrzewczych, które prezentujemy w ramach naszego cyklu „Regulacja hydrauliczna a efektywność i komfort”. W artykule omówimy w tym zakresie zawory działania bezpośredniego i pośredniego, rozwiązania podstawowe oraz te najbardziej zaawansowane, które tworzą zespoły urządzeń i współpracują z systemami sterowania i automatyki budynkowej.
Ogrzewanie i chłodzenie hal i warsztatów
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Dobór odpowiedniego systemu ogrzewania lub chłodzenia takich obiektów jak hale, magazyny czy warsztaty to często nie lada wyzwanie. Specyficzne warunki użytkowe i techniczne w tych obiektach, którym mogą towarzyszyć rygorystyczne wymagania zapewnienia określonych parametrów środowiska pracy, wymuszają wnikliwą analizę różnych czynników lokalnych oraz wymagają dobrej znajomości oferty rynkowej dedykowanych systemów grzewczych i ciągłego poszukiwania nowości w tym zakresie.
Pompy Evosta2 i Evosta3 – najwyższy stopień IP oraz 5-letnia gwarancja w standardzie!
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Nowy typoszereg bezdławnicowych pomp obiegowych Evosta marki DAB Pumps to urządzenia innowacyjne pod względem zastosowanej technologii, niezawodności i wydajności. Zaprojektowano je i wyprodukowano w procesie inteligentnej produkcji, którą można uznać za nowość na rynku. Są przeznaczone do wszystkich typów domowych instalacji grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz mają 5-letnią gwarancję w standardzie.