envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 WarszawaInstalacje grzewcze

8Automatyczne stabilizatory przepływu to kolejne urządzenia regulacyjne do wodnych instalacji ogrzewczych, które prezentujemy w ramach naszego cyklu „Regulacja hydrauliczna a efektywność i komfort”. W artykule omówimy w tym zakresie zawory działania bezpośredniego i pośredniego, rozwiązania podstawowe oraz te najbardziej zaawansowane, które tworzą zespoły urządzeń i współpracują z systemami sterowania i automatyki budynkowej.

53Dobór odpowiedniego systemu ogrzewania lub chłodzenia takich obiektów jak hale, magazyny czy warsztaty to często nie lada wyzwanie. Specyficzne warunki użytkowe i techniczne w tych obiektach, którym mogą towarzyszyć rygorystyczne wymagania zapewnienia określonych parametrów środowiska pracy, wymuszają wnikliwą analizę różnych czynników lokalnych oraz wymagają dobrej znajomości oferty rynkowej dedykowanych systemów grzewczych i ciągłego poszukiwania nowości w tym zakresie.

30Nowy typoszereg bezdławnicowych pomp obiegowych Evosta marki DAB Pumps to urządzenia innowacyjne pod względem zastosowanej technologii, niezawodności i wydajności. Zaprojektowano je i wyprodukowano w procesie inteligentnej produkcji, którą można uznać za nowość na rynku. Są przeznaczone do wszystkich typów domowych instalacji grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz mają 5-letnią gwarancję w standardzie.

57Obsługa tzw. zamówień obiektowych na urządzenia grzewcze zawsze budzi duże emocje w gronie instalatorów. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest sens za wszelką cenę walczyć o pozyskanie takiego zlecenia. A jeśli już się go podejmujemy, to na co powinniśmy być przygotowani i w jakich uwarunkowaniach formalno-prawnych będziemy działać.

8Automatyczne stabilizatory różnicy ciśnień, nazywane także regulatorami różnicy ciśnień lub regulatorami ciśnienia, działają na podobnej zasadzie jak opisane w poprzednim odcinku naszego cyklu zawory nadmiarowo-upustowe i z technicznego punktu widzenia możliwe jest używanie ich w podobnym celu. Główną różnicą w stosunku do wspomnianych zaworów jest to, że pomiar ciśnienia i jego stabilizacja dokonywana jest w oparciu o dwa sygnały ciśnienia, które mogą pochodzić z dwóch dowolnych punktów instalacji, gdyż do membrany pomiarowej dostarczane są one obustronnie.

42Artykuł jest kontynuacją cyklu poświęconego tematyce regulacji hydraulicznej w aspekcie efektywności energetycznej i komfortu użytkowego. Dotychczas w ramach tego cyklu prezentowaliśmy zagadnienia dotyczące zaworów przy grzejnikach, a także ręcznych zaworów równoważących i zaworów mieszających oraz zaworów rozdzielających. W tym odcinku przyjrzymy się kolejnym urządzeniom stosowanym w celu osiągnięcia określonych parametrów pracy instalacji ogrzewczej: automatycznym zaworom nadmiarowym i nadmiarowo-upustowym. Skupimy się na zasadzie ich pracy, konstrukcji i wytycznych dotyczących lokalizacji w sieci przewodów instalacji. Zakończymy rozważania, obrazując je na charakterystykach hydraulicznych.

36Od kilku lat mamy boom w sprzedaży gazowych kotłów kondensacyjnych, który jest napędzany głównie rynkiem wymian w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dwucyfrowe wzrosty sprzedaży tych urządzeń, odnotowywane na polskim rynku od trzech lat, to przede wszystkim efekt różnych programów wsparcia – zarówno lokalnych, często powiązanych z funduszami unijnymi i RPO, jak i kreowanych przez administrację centralną, np. program „Czyste Powietrze” czy tzw. ulga termomodernizacyjna. Oczywiste jest więc, że producenci kotłów prześcigają się w promocjach i udogodnieniach sprzedażowych. Tym niemniej rola instalatora, który staje do bezpośrednich rozmów z klientem i musi się zmierzyć z modernizacją w najróżniejszych warunkach - jest do przecenienia. 


 

pi