envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa7Jak wynika z raportu SPIUG, sytuacja rynkowa w branży instalacyjno-grzewczej w II kw. 2020 r. nadal była dobra, choć pod koniec I kw. br. widać było narastającą nerwowość w gospodarce spowodowaną pandemią, a w kwietniu pewne spadki obrotów.

Warto przypomnieć, że SPIUG od początku pandemii włączył się w działania mające na celu ograniczenie skutków lockdownu dla branży. Szybko zostały określone i wdrożone odpowiednie procedury ochronne. Co prawda część instalatorów ogłaszała, że wstrzymuje działalność, co zaowocowało odwoływaniem przez ich klientów zamówionych usług, ale na szczęście nie było to powszechne. Wiele firm przestawiło się na nowe tory realizacji swojej działalności. Kontakty z klientami, instalatorami, firmami partnerskimi zostały przeniesione w znacznym stopniu do kanałów elektronicznych.

Wpływ lockdownu (i wywoływanej przez różnych ekspertów paniki) widoczny był szczególnie w kwietniu, gdy odnotowano spadki sprzedaży na poziomie 5-7%. Jednak już w maju i czerwcu, po rozluźnieniu rygorów, branża zaczęła odrabiać straty: od wzrostów na poziomie kilku procent w maju do nawet kilkunastu procent w czerwcu. Ogólnie kwartał zakończył się wzrostem na poziomie 5-6%. Oczywiście dynamika wzrostu nie była już tak spektakularna jak wcześniej – z wyjątkiem pomp ciepła i instalacji PV. W niektórych grupach produktowych nastąpiła stabilizacja lub niewielkie spadki. Świadczy to jednak o osiąganiu stabilnego pułapu sprzedaży urządzeń grzewczych.

W obecnej sytuacji częściowo niewiadomą są wyniki branży w następnych kwartałach. Przebieg tzw. krzywej sprzedaży w tym roku może mieć inny przebieg niż zwykle. Należy pamiętać, że gospodarka to naczynia połączone, uzależnione od branż pokrewnych i takich czynników jak łańcuch dostaw czy siła nabywcza obiorców. Wsparcie dla obywateli w postaci różnych dopłat i bonusów miało pobudzić konsumpcję, na której opiera się polska gospodarka już od kilku lat. Otrzymane pieniądze i oszczędności zostały przeznaczone na zaspokojenie potrzeb bieżących i urlop, co może spowodować brak środków na planowane wcześniej remonty i modernizacje.

Cały raport do pobrania tutaj: www.polskiinstalator.com.pl


 

pi