envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


VIEGATechnologia połączeń zaprasowywanych, którą firma Viega wprowadziła do masowej produkcji ponad 25 lat temu, stopniowo zastępuje tradycyjne metody łączenia rur. Powody są oczywiste. Zaprasowywanie pozwala zaoszczędzić nawet do 80% czasu w porównaniu z lutowaniem czy spawaniem. Ponadto nie używa się otwartego płomienia, dzięki czemu montaż jest bezpieczniejszy.

Działanie profilu SC-Contur jest sprawdzone i niezawodne. W przypadku metalowych systemów zaprasowywanych (Profipress – miedź lub lub Sanpress Inox – stal nierdzewna) w konstrukcji złączki zastosowano niewielki kanalik przebiegający obok pierścienia uszczelniającego. Powoduje on, że z niezaprasowanej kształtki zawsze będzie wyciekało medium. Dopiero po poprawnym zaciśnięciu, połączenie staje się trwale szczelne. Rozwiązanie to działa nie tylko w przypadku wody lub innych cieczy, ale również w instalacjach gazowych czy sprężonego powietrza.

Systemy Viega, takie jak Profipress (stosowany min. w instalacjach grzewczych i sanitarnych), Profipress G (instalacje gazowe) czy Sanpress Inox, gwarantują niezawodne wykrywanie niezaprasowanych połączeń w próbach szczelności w całym zakresie ciśnień od 0,1 do 0,65 MPa (dla wody) lub od 22 hPa do 0,3 MPa (dla powietrza lub gazów obojętnych). To samo dotyczy systemu Smartpress, opartego na rurach wielowarstwowych i metalowych złączkach.

Ze względu na potwierdzoną skuteczność działania kształtek SC-Contur w całym zakresie pomiarowym, dla systemu Profipress firma Viega dopuściła nawet centralną próbę szczelności (podczas gdy w przypadku innych złączek instalacja musi być sprawdzana odcinek po odcinku). Przekłada się to na dodatkową oszczędność czasu dla wykonawców instalacji.


 

pi