envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


1 1116 listopada br. do Premiera Mateusza Morawieckiego trafił apel wystosowany przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa ‒ o jak najszybsze przyjęcie Długoterminowej Strategii Renowacji. Poparło go 20 organizacji działających w obszarze sektora budownictwa, w tym Korporacja Techniki SGGiK, PORT PC, SPIUG, ZHI czy PZITS. Brak przyjęcia Strategii oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE oraz coraz wyższe koszty użytkowania budynków. Warto też zauważyć, że stanowi ona istotny element krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu.

Czas dawno minął…
Długoterminowa Strategia Renowacji powinna być przedłożona Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r. Do tej pory nie zostało to jednak zrobione, chociaż jest to jeden z wymogów warunkujących dostępność środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach perspektywy budżetowej na lata 2021-2027.

Głównym celem Strategii przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest stworzenie warunków pozwalających w sposób długofalowy zmodernizować budynki w Polsce ‒ zgodnie z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. Strategia ta wskazuje na potrzebę promocji głębokiej termomodernizacji budynków oraz zwiększenia tempa termomodernizacji w Polsce z 1 do ok. 3% rocznie. Jednocześnie określa skalę i źródła wsparcia finansowego tego procesu.

Wiele korzyści
Przedsiębiorcy podpisani pod apelem podkreślają oczywiste korzyści dla gospodarki wynikające z wdrożenia Strategii i przyspieszenia termomodernizacji krajowych zasobów budowlanych. Przede wszystkim ograniczy ona niekorzystny wpływ wzrostu cen energii na budżety gospodarstw domowych – budynki po termomodernizacji mogą zużywać nawet o 60% mniej energii. Jednocześnie zmniejszy się negatywny wpływ budynków na środowisko, dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Wzrośnie jakość i komfort życia w budynkach po termomodernizacji. Co więcej ‒ realizacja strategii pozwoli stworzyć dodatkowe 100 tys. zielonych miejsc pracy na obszarze całego kraju.

Jak wynika ze Strategii, skutkiem opłacalnej pod względem ekonomicznym termomodernizacji ma być:

 • oszczędność energii końcowej w budynkach mieszkalnych wynosząca 147 TWh, co odpowiada 75% obecnego poziomu zapotrzebowania na energię końcową;
 • redukcja emisji CO2, przewidywana na poziomie 37 mln ton w skali roku, co stanowi równowartość 10% całkowitej rocznej emisji gazów cieplarniach w naszym kraju;
 • zmniejszenie emisji pyłów o 89 tys. ton rocznie, co stanowi jedną czwartą całkowitej emisji pyłów w Polsce.

‒ Przyjęta i efektywnie wdrażana Długoterminowa Strategia Renowacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego, społecznego i ochrony środowiska naturalnego w naszym kraju. Jej realizacja to ogromna szansa dla przedsiębiorców ‒ producentów wyrobów budowlanych, ale też tysięcy małych i średnich firm wykonawstwa budowlanego, które często zlokalizowane są w słabiej rozwiniętych gospodarczo regionach Polski. – podkreśla Szymon Firląg, Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Pod apelem podpisały się:

 1. Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji (SGGiK)
 2. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)
 3. Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji (ZHI)
 4. Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” (SIPUR)
 5. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)
 6. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS)
 7. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV (SBF POLSKA PV)
 8. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG)
 9. Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO)
 10. Związek Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki SHE (SHE)
 11. Miesięcznik IZOLACJE
 12. Ocieplam dom i walczę ze smogiem – akcja społeczna
 13. CEMEX Polska
 14. Polskie Okna i Drzwi Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów (POiD) 
 15. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)
 16. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS)
 17. Konfederacja Lewiatan
 18. Związek Zawodowy „Budowlani”
 19. Stowarzyszenie Polska Wentylacja (SPW)
 20. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

Źródło: Informacja prasowa Związku Pracodawców Producentów dla Budownictwa

 


 

pi