envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


21Firma Arco, hiszpański producent zaworów do wody, gazu i ogrzewania, jest niekwestionowanym liderem w branży instalacyjnej, od 45 lat nieustannie wyznaczającym trendy i kierunki rozwoju tego sektora, oraz stale wprowadzającym na rynek nowe, innowacyjne produkty.

Seria Art
Zdecydowaną nowością jest linia produktowa Art – wykonana z najwyższej jakości surowca, jakim jest mosiądz europejski o bardzo niskiej zawartości ołowiu i innych zanieczyszczeń. Linię Art charakteryzuje nowoczesne wzornictwo i wysoka jakość wykonania.
Wśród produktów należących do tej linii na wyróżnienie zasługuje zawór czerpalny Vintage.

22Charakteryzuje go wzornictwo nawiązujące swą formą do lat 20-tych ubiegłego wieku. Zawór umożliwia regulację oraz punktowe odcinanie dopływu wody. Dzięki użytym materiałom może być stosowany do instalacji wewnętrznych, np. w łazience, a także zewnętrznych, np. w ogrodzie czy na tarasie. Zawory Vintage nie mają porowatej ani szorstkiej powierzchni i wykazują większą odporność mechaniczną przy wysokich ciśnieniach. Ponadto trzpień zaworu ułatwia precyzyjną regulację przepływu przy wylocie zmniejszając w ten sposób straty ciśnienia, zwiększając szybkość przepływu i eliminując hałas.
Główne cechy zaworu Vintage to:

 • Zawór czerpalny grzybkowy z szybkozłączką
 • Użytkowy design z pokrętem typu Vintage
 • DN 15
 • Korpus, wylewka i trzpień wyprodukowane z mosiądzu
 • Pokrętło wyprodukowane ze znalu
 • Wykończenie: chrom polerowany najwyższej jakości (w opracowaniu wersja białą i czarną oraz w kolorze antycznego mosiądzu i miedzi, co zapewni więcej możliwości aranżacyjnych)
 • Ciśnienie nominalne: 16 bar
 • Próby ciśnieniowe: 25 bar
 • Medium: zimna woda pitna
 • Gwarancja: 10 lat23

ARCO jest firmą rodzinną mającą swoją siedzibę w Walencji w Hiszpanii, której głównymi profilami działalności są projektowanie, produkcja i sprzedaż armatury instalacyjnej do wody, gazu, systemów ogrzewania oraz powiązanych z tym akcesoriów.
Bezpieczeństwo zawsze było i wciąż pozostaje podstawowym celem tej firmy – bezpieczniejsze produkty prowadzą do lepszej jakości życia. Ta idea bezpośrednio przekłada się na misję ARCO: napędzanie postępu społecznego poprzez oferowanie produktów najwyższej jakości do zastosowań domowych i przemysłowych.
Od powstania firmy w roku 1973 jej celem jest wprowadzanie ciągłych ulepszeń swoich produktów i usług oraz zagwarantowanie ich jakości, bezpieczeństwa obsługi i użytkowania. Jest to rezultat nieustających wysiłków zaangażowanych i profesjonalnych pracowników firmy oddanych idei "robienia rzeczy we właściwy sposób już za pierwszym razem".

25Kolejnym produktem z linii Art jest zawór kątowy Lipstick. Jego nazwa nawiązuje do jego wyglądu kształtem przypominającego szminkę. Jest to nowoczesna wersja zaworu kulowego A-80 – pierwszego na świecie zaworu o kącie otwarcia/zamknięcia ¼ obrotu. Przeznaczony jest przede wszystkim do łazienek lub instalacji z widocznymi podłączeniami i koniecznością zachowania wysokich parametrów jakościowych przy najlepszym designie. Świetnie sprawdzi się w nowoczesnej łazience jako widoczny zawór podumywalkowy – jest bardzo elegancki, więc warto go wyeksponować. Zawór Lipstick posiada wykończenie chromowane polerowane. Podstawowa wersja jest kolorze srebrnym. Na zamówienie dostępny jest również kolor czarny, złoty, różowe złoto i mosiądz antyczny. Zdecydowaną zaletą tego zaworu, która odróżnia go od konkurencji, jest zastosowany w nim system antykamienny Vitaq, który chroni go przed osadzaniem się kamienia w jego wnętrzu.24
26Firma Arco stale ulepsza i powiększa portfolio produktów. Nieustannie inwestując w innowacje, każdego roku wprowadza na rynek nowe wyroby, które wpływają na rozwój całego sektora instalacyjnego.

Główne cechy zaworu kulowego Lipstick to:

 • Materiał: mosiądz kuty na gorąco
 • Rozmiar: 1/2" x 3/8" lub 1/2" x 1/2"
 • Pokrętło
 • Zamykanie na 1/4 obrotu
 • Wykończenie: chrom polerowany najwyższej jakości, kolor srebrny, czarny, złoty, różowe złoto i mosiądz antyczny
 • Ciśnienie nominalne: 16 bar
 • Próby ciśnieniowe: 25 bar
 • Medium: zimna woda pitna
 • Gwarancja: 25 lat

Kluczem do sukcesu ARCO jest zaangażowanie w najwyższą jakość, którą gwarantują najlepsze surowce oraz zaawansowany proces produkc yjny i posprzedażowa obsługa klienta. ARCO inwestuje około pół miliona euro rocznie w innowacje i rozwój, dzięki czemu opracowało ponad 40 patentów i 50 wzorów uż ytkowych, na które składa się ponad 3000 towarów, oferowanych zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego.

Zawór antyskażeniowy EA
Nowe zawory antyskażeniowe EA to zawory zwrotne służące do zapobiegania skażeniu wody wodociągowej przez zanieczyszczenia cofające się do sieci dystrybucyjnej. Stosowane są w instalacjach przeciwpożarowych, systemach nawadniających w ogrodach sieciach wody pitnej w miejscach, w których woda ma kontakt z substancjami nienadającymi się do spożycia przez ludzi, takimi jak zakłady przemysłowe, szpitale, gospodarstwa rolne lub pralnie.
Wyroby te mają dwa gwintowane otwory o średnicy 1/8", które umożliwia ją zarówno sprawdzenie poprawności działania zaworu zwrotnego, i wykonanie obejścia, dokonanie pomiaru i oczyszczenie lub opróżnienie sieci, jeśli jest to konieczne.

27Zawór MINI do rur wielowarstwowych
Zawory MINI to bezpieczne i nowoczesne rozwiązanie przeznaczone do łatwego montażu w instalacji z rur wielowarstwowych 16x2. Zawory przeznaczone są do wody ciepłej i zimnej w systemie o ciśnieniu nominalnym nie większym niż 10 bar. Zawór zawiera nakrętkę dławnicy, uszczelkę o-ring na nakrętce GZ i złączkę z 3 o-ringami. MINI wykonane są z najwyższej jakości surowca – mosiądzu europejskiego o bardzo niskiej zawartości ołowiui innych zanieczyszczeń.
Główne cechy zaworów MINI to:

 • Materiał: mosiądz kuty na gorąco
 • Ciśnienie nominalne: 10 bar
 • Próby ciśnieniowe: 16 bar
 • Zakres temperatur: woda zimna i ciepła do 90°C
 • Medium: woda pitna i ciepła woda sanitarna

Autor: Joanna Kargul

 


 

pi