envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa8Wiszący kocioł kondensacyjny Vitodens 200 jest już na polskim rynku od 20. lat. Oczywiście, w tym czasie pojawiło się kilka generacji tego kotła i za każdym razem kocioł ten wyznacza standardy dla całego rynku grzewczego. Identycznie jest z Vitodensem 200-W typ B2HE, który pojawił się w ofercie firmy Viessmann we wrześniu tego roku. Tym razem zmiany są widoczne już przy pierwszym spojrzeniu na urządzenie.

Nowy wizerunek – lepsze cechy użytkowe
Całkowicie nowy rodzaj farby, która jest nałożona na obudowę kotła Vitodens 200-W typ B2HE, w kolorze Vito White Perl, o strukturze tzw. skórki pomarańczowej, gwarantuje, że na obudowie nie będzie już widać śladów rąk. Z kolei duży, 7-calowy, kolorowy, dotykowy wyświetlacz sprawia, że praca z tym kotłem, zarówno dla klienta, jak i instalatora, staje się czystą przyjemnością.

9Intuicyjne menu w języku polskim z bogatą bazą pomocy gwarantują, że użytkownik bez obaw będzie mógł sam dokonać podstawowych nastaw, dzięki czemu będzie miał zapewniony komfort cieplny w domu. Dodatkowo panel sterujący został wyposażony w pasek LightGuide (czyli cienki, świecący pasek wykonany w technologii LED) informujący o stanie pracy urządzenia, nawet gdy w ramach oszczędzania energii ekran kotła zostanie wygaszony.

Ewolucja konstrukcji, podzespołów i systemów
Wygląd zewnętrzny to oczywiście nie wszystko. Najważniejsze ukryte jest pod obudową. To konstrukcja kotła, użyte materiały czy zabudowane systemy spowodowały, że kocioł Vitodens 200 jest niedoścignionym wzorem kondensacyjnego kotła wiszącego.

Wymiennik Inox-Radial. Wymiennik ciepła spliny/woda Inox-Radial ze stali szlachetnej zaprojektowany i wykonywany w fabryce w Allendorfie gwarantuje najwyższą sprawność urządzenia, a co za tym idzie – niskie koszty eksploatacji, a także bezawaryjność, czego potwierdzeniem jest 10-letnia gwarancja producenta, jaką wymiennik jest objęty.

10System LambdaPro Plus. Równie ważny, o ile nie ważniejszy niż wymiennik, jest system przygotowania mieszaniny paliwowo-powietrznej, a później właściwe jej spalenie. Tutaj pojawia się cały szereg rozwiązań technicznych, które można znaleźć tylko w kotłach Vitodens 200. Pierwszym z nich jest system LambdaPro Plus, który jest rozwinięciem systemu LambdaPro Control, odpowiedzialnego za kontrolę jakości spalania i stosowanego w urządzeniach gazowych firmy Viessmann.

Podczas spalania w wysokiej temperaturze pojawia się efekt jonizacji wykorzystywany do potwierdzenia obecności płomienia na palniku. Wielkość efektu jonizacji zależna jest m.in. od zawartości tlenu w spalinach. Analizując zatem tzw. prąd jonizacji, automatyka kotła określa, czy spalanie przebiega optymalnie, czy może niezbędna jest korekta mieszaniny paliwo-powietrze. Korekta odbywa się automatycznie, bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika czy też serwisanta.

Ten sam system wykorzystywany jest przy zmianie rodzaju gazu. W przypadku eksploatacji kotła na gazie ziemnym E lub Lw, „przezbrojenie” następuje automatycznie. Jeżeli wykorzystywany jest gaz płynny, to w związku z różnicą wartości ciśnienia pracy, wymagana jest tylko odpowiednia zmiana parametrów automatyki.

Czujnik masowego natężenia przepływu. Aby zapewnić wymaganą moc cieplną kotła, należy dostarczyć do niego właściwą ilość paliwa (gazu) oraz powietrza. W przypadku kotłów starszej generacji, a także urządzeń konkurencji, kocioł na podstawie wyliczonego zapotrzebowania na moc uruchamia wentylator z założoną prędkością obrotową, która ma zagwarantować odpowiednią ilość powietrza, a następnie dostarcza właściwą ilość paliwa. System taki sprawdza się idealnie, ale tylko w bardzo konkretnych warunkach. W rzeczywistości niezmiernie rzadko można zagwarantować zbliżone warunki pracy urządzenia. Na przykład w jednej kotłowni kocioł wiszący jest umieszczony na ścianie zewnętrznej i bezpośrednio przez tę ścianę są wyprowadzone współpracujące z nim przewody powietrzno-spalinowe, natomiast w innej kotłowni, znajdującej się np. na najniższej kondygnacji czteropiętrowego budynku, kocioł, również wiszący, jest obsługiwany przez przewody wyprowadzone ponad dach budynku. W pierwszym przypadku opory instalacji powietrzno-spalinowej są nieporównywalnie mniejsze niż w drugim, zatem przy tej samej prędkości obrotowej wentylatora ilość wdmuchiwanego powietrza będzie się znacznie różnić. Im dłuższe przewody, tym mniej powietrza, co oznacza, że system kontroli spalania, aby zachować sprawność spalania, będzie zmniejszał ilość podawanego paliwa, a tym samym i moc kotła. Różnice mogą sięgać nawet 15%! Problem ten jest, niestety, nagminnie bagatelizowany przez instalatorów, chociaż w skrajnych przypadkach może powodować znaczące niedogrzanie pomieszczeń. Aby temu zapobiec, kotły Vitodens 200 wyposażane są w czujnik masowego natężenia przepływu, który pozwala bardzo dokładnie określić ilość dostarczanego powietrza oraz wprowadzić odpowiednią korektę prędkości obrotowej wentylatora, dopasowując ją czy to do opisanej wcześniej długości przewodów powietrzno-spalinowych, czy też do wysokości nad poziomem morza, na jakiej pracuje urządzenie.

11Nowy palnik MatriX. Bardzo dużym wyzwaniem dla inżynierów konstruujących dzisiejsze kotły jest pogodzenie ze sobą sprzecznych wymagań. Z jednej strony oczekuje się, że kocioł będzie miał odpowiednio dużą moc maksymalną, by mógł szybko przygotować ciepłą wodę użytkową, a z drugiej strony, że będzie mógł pracować z bardzo małą mocą, dostosowaną do aktualnego zapotrzebowania budynków na ciepło – ze względu na wysoką izolacyjność przegród zewnętrznych i niskie straty ciepła we współczesnych budynkach albo tych po modernizacji, ich zapotrzebowanie na ciepło (wystarczające do zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach) często jest bardzo niskie.

Świadomi tego klienci poszukują kotłów, które będą łączyły w sobie obie te cechy. Kotły Vitodens serii 200 są jedynymi kotłami na naszym rynku mogącymi osiągać zakres modulacji 1:17 (czyli kocioł potrafi zejść do 1/17 mocy maksymalnej). Dodatkowym wyzwaniem, oprócz zapewnienia czystości procesu spalania, jest odpowiednie chłodzenie palnika mieszanką paliwową. Tu pojawia się nowy palnik MatriX z całkowicie nową konstrukcją. Odpowiednio zaprojektowane nacięcia palnika powodują, że przepływająca mieszanka paliwowa w pełnym zakresie pracy kotła skutecznie chłodzi palnik, chroniąc go przed zniszczeniem.

Komfort nawet przy prostym sterowaniu
Dla firmy Viessmann najważniejszy jest komfort użytkownika kotła, ponieważ przekłada się to na jego zadowolenie. Każdy z kotłów wyposażony jest fabrycznie w automatykę pogodową gwarantującą najbardziej komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest możliwość zamontowania czujnika temperatury zewnętrznej albo kocioł trafia w ramach modernizacji do budynku z już istniejącą instalacją, która współpracuje z najprostszymi sterownikami pokojowymi działającymi na zasadzie włącz/ wyłącz. Instalator w takiej sytuacji podczas pierwszego uruchomienia kotła ma możliwość wyboru pracy stałotemperaturowej. Jest to najprostszy z możliwych sposobów sterowania, który sprowadza się do tego, że na kotle ustawia się jedną temperaturę zasilania gwarantującą komfort przy największych mrozach i – aby nie przegrzać pomieszczeń, gdy na dworze jest cieplej – stosuje się regulatory przerywające pracę kotła w momencie osiągnięcia założonej temperatury wewnątrz budynku.

Palnik kotła będzie ponownie uruchomiony dopiero, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wymaganej. System taki jest mało ekonomiczny i niekomfortowy, ale ze względu na łatwość programowania oraz możliwość łatwego ukrycia błędów instalacyjnych jest nadal bardzo chętnie stosowany. Dyskomfort objawia się tym, że po osiągnięciu wymaganej temperatury w pomieszczeniu palnik w kotle jest wyłączany, a instalacja zaczyna szybko stygnąć. Gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej, kocioł startuje i aby szybko zapewnić komfort, mocno rozgrzewa grzejniki. Efekt ekonomiczny takiej pracy kotła jest analogiczny jak przy jeździe samochodem, który od świateł do świateł pędzi z maksymalną prędkością, bo mało doświadczony kierowca ma wrażenie, że jak jedzie krócej, to zużyje mniej paliwa. Nic bardziej błędnego.

Dodatkowo wielu klientów skarży się, że 12rozgrzewanie i stygnięcie grzejników jest to dla nich niekomfortowe. W celu ratowania sytuacji, nowe kotły Vitodens umożliwiają ustawienie dwóch wartości temperatury zasilania (temperatury pracy i temperatury zredukowanej), dzięki czemu, gdy osiągnięta zostanie wymagana temperatura pomieszczenia, kocioł nie wyłącza się zupełnie, ale obniża jedynie temperaturę wody w instalacji. Ta drobna innowacja zapewnia, że nawet przy najprostszym sposobie sterowania temperatura w pomieszczeniach będzie płynnie utrzymywana i nie pojawi się nieprzyjemne odczucie nagłego napływu i odpływu ciepła.


 

pi