envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Pokusa zaoszczędzenia na robociźnie, chęć ułatwienia sobie pracy lub lekceważący stosunek do niej, ale też zwykła niewiedza powodują, że niemałe zwykle pieniądze wydane na nową instalację mogą zostać wyrzucone w błoto. W artykule pokazanych zostało kilka przykładów błędów montażowych, instalacyjnych oraz projektowych. 


Instalacje grzewcza, wentylacyjna czy klimatyzacyjna, aby osiągane były przez nie wymagane parametry, muszą być zaprojektowane i wykonane starannie i profesjonalnie – to oczywiste. Prawdą jest też, że poziom zaawansowania i zróżnicowania technicznego poszczególnych komponentów takich systemów jest coraz większy i że bez odpowiedniej, często bardzo specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, nie sposób jest zapobiec błędom. Trudno jednak zrozumieć, dlaczego wciąż popełnianych jest tak wiele pospolitych błędów. Takie wpadki, jak przedstawione poniżej, nie powinny się bowiem przydarzyć żadnemu fachowcowi.

Po co tu kurtyna?

Kurtyna powietrzna powinna być montowana nad wejściem do budynku, aby chronić przed wypływem ciepłego powietrza z pomieszczeń i wdzieraniem się zimnego powietrza do wnętrz. Pełni przede wszystkim funkcję ochronną, odgrodzeniową. Dogrzewanie powietrza i bilansowanie ewentualnie występujących strat ciepła związanych z wnikaniem powietrza zimnego jest funkcją dodatkową tego urządzenia.

Kurtyny powietrza są projektowane i wymiarowane dla wymagań ochronnych, stąd duże strumienie powietrza, znaczna prędkość powietrza wylotowego i związany z tym hałas. Ich stosowanie jest uzasadnione jedynie w przypadku montażu nad wejściem, gdy wymiary kurtyny są co najmniej takie jak szerokość otworu wejściowego. Dodatkowo należy dobrać kurtynę na wysokość wejścia. Niczym nie uzasadniony jest zatem montaż takiego urządzenia w miejscu pokazanym na rys. 3 – z boku wejścia.

3, 4. Przykład błędnie zamontowanej kurtyny powietrza oraz podstawowa zasada działania urządzeń tego typu

Maciej Danielak

Pozostałe punkty, o których można przeczytać w PI Numer Specjalny 2/2014 to: Innowacja w podłodze, Na ratunek - kierownica, "Twórczy" nieład przewodów, Trudna walka z hałasem i Konfrontacja z błędami i kosztami

 


 

pi