envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Szanowni Państwo
W ostatnich latach przedstawiono bardzo wiele argumentów za koniecznością podążania w kierunku odnawialnych źródeł energii i zastępowania nimi paliw kopalnych – świetnie je znamy. Jednak obecna sytuacja dobitnie pokazuje, że nie tylko o ochronę klimatu tu chodzi. Na pierwszy plan, dla wielu krajów europejskich, w tym Polski, wysuwa się bezpieczeństwo energetyczne – zarówno w zakresie pewności zaopatrzenia w paliwa czy źródła energii, jak również ich przystępności (i przewidywalności) cenowej.
Ubiegły rok po raz kolejny przyniósł ogromne wzrosty sprzedaży na polskim rynku pomp ciepła, a także boom na rynku instalacji PV. Prawdopodobnie w zakresie fotowoltaiki już niebawem, wraz z wejściem w życie nowych uregulowań dla prosumentów, czeka nas zmiana struktury inwestycji. Być może, z uwagi na szereg ograniczeń – pewne ich wyhamowanie, ale nie jest to przesądzone. Czekamy na rozwój nowych technologii, które pomogą pokonać braki surowcowe i drożyznę, oraz na inwestycje, które, choćby lokalnie, zniwelują problemy przestarzałych sieci elektroenergetycznych. Gdy stawką jest bezpieczeństwo energetyczne, a nie tylko kwestie opłacalności finansowej, bardziej realny staje się skok technologiczny i szybkie usunięcie barier formalno-prawnych.

W styczniu br. sformalizowano w Polsce kolejne duże przedsięwzięcie związane z produkcją „zielonego” wodoru, a następnie wykorzystywaniem go w lokalnej energetyce, transporcie i przemyśle – Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową. To niewątpliwie jedna z takich inwestycji, które mogą pomóc w rewitalizacji środowiskowej regionu i zwiększają bezpieczeństwo energetyczne. Ogromne zainteresowanie wykorzystaniem „zielonego” wodoru wykazują również producenci kotłów gazowych i nie chodzi tylko o tzw. rozwiązania H2 ready. W branży trwają intensywne prace nad urządzeniami, które mogą pracować przy zasilaniu 100% wodoru. Warto wiedzieć, że pierwsze takie kotły zostały zainstalowane w ramach programów pilotażowych w budynkach mieszkalnych w Niderlandach, Wielkiej Brytanii i Francji. Paliwo wytwarzane jest lokalnie przy wykorzystaniu OZE i dostarczane odpowiednio przystosowanym odcinkiem sieci gazowej.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „PI”


Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE GRZEWCZE

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

PRAWO I FINANSE

INSTALACJE SANITARNE

  • Antywandalowe toalety publiczne w czasach pandemii – Andrzej Świerszcz

 

pi