envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Szanowni Państwo

Jak wskazują prognozy NBP, w tym roku czeka nas stagflacja, czyli bardzo wysoka inflacja przy minimalnym wzroście gospodarczym. To „zwijanie się” gospodarki jest widoczne w branży budowlanej, skąd płynie wiele niepokojących sygnałów: duży spadek liczby rozpoczętych budów i brak nowych zleceń, istotny wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów czy spadek atrakcyjności rynku nieruchomości dla inwestorów. Eksperci zauważają jednak, że budowlance paradoksalnie mogą pomóc... rosnące ceny energii, które zachęcają do szukania oszczędności i inwestowania w OZE.

Branża budowlana może ograniczyć negatywne skutki kryzysu dzięki zwiększonemu popytowi na instalacje PV, magazyny energii, pompy ciepła. Ponadto mniejsza podaż nowych mieszkań to szansa dla rynku wtórnego, która wiąże się z modernizacją istniejących obiektów.

Bez wątpienia potencjał wykorzystania OZE jest w naszym kraju ogromny, jednak na przeszkodzie stoją liczne bariery – techniczne, formalne czy operacyjne. Pomimo bardzo dobrych wskaźników rozwoju fotowoltaiki i pomp ciepła w ostatnich latach, roczna produkcja energii elektrycznej z OZE to w Polsce jedynie 17% rocznego zużycia (w Danii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii – ponad 50%). Mamy niecałe 2,5% domów z pompami ciepła, a wśród nowo rejestrowanych samochodów tylko 2% „elektryków”. To wnioski z badania gotowości europejskich rynków energii do transformacji energetycznej (indeks ETRI), zrealizowanego przez stowarzyszenie Association for Renewable Energy and Clean Technology (REA), we współpracy z firmą Eaton oraz Eversheds Sutherland. Pod względem zdolności wykorzystywania nowych technologii i modeli biznesowych Polska uzyskała w tym badaniu najniższy wynik z 13 ocenianych krajów (ocenę 2 w 5-stopniowej skali).

Być może impulsem do pozytywnych zmian będzie wprowadzenie od 1 lutego br. nowej formy rozliczeń fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – tzw. prosumenta lokatorskiego, oraz możliwość uzyskania grantu OZE, czyli 50% dofinansowania na nową instalację PV w budynkach wielorodzinnych. Są nim objęte także instalacje wspomagające: magazyny energii, pompy ciepła itp.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „PI”

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

INSTALACJE SANITARNE

  • Zawory napowietrzające w instalacji kanalizacyjnej – jak prawidłowo je stosować? – Andrzej Świerszcz

 

pi